Den där aktionen förtjänar nog 10 platser ner, slira och ställa upp bilen när man cruisar omkring och du har en snabb bil bakom känns livsfarligt; dock mest livsfarligt för Verstappen själv men helt jävla oacceptabelt ändå.
Det var ju inte med flit. Klantigt ja, det kan jag tycka, men knappast läge för en hård bestraffning. Misstag sker hela tiden utan att det blir bestraffningar.
Återigen... Varför envisas man med att köra Japans Grand Prix under monsunsäsongen? Snacka om att ständigt förstöra racet på årets bästa bana.
Citat:
Ursprungligen postat av allanmadsen
Vad fan håller Fia på med? nu kommer det ännu fler klipp på twitter där minst 5 förare förutom Gasly ska ha passerat hjullastaren på banan
Enligt den engelska kommentatorn så hade Sainz använt fullwet istället för intermediet så hade han inte åkt av banan.
Så med andra ord har inte ens bilarna det grövsta regndäcket. Likadant var det i Singapore.
Tvinga förarna att köra med full wet
Det blir ju extra tydligt idag hur mycket snällare Red Bull är mot däcken gentemot Ferrari. Ferrari hänger med ett tag, men sedan tvärdör det.
Hoppas man lyckats åtgärda problemet till nästa år, men det mesta tyder väl på att Red Bull är jättefavoriter även nästa år. Man har skapat sig en ganska ordentlig fördel på det nya reglementet.
1 Max Verstappen (Red Bull Racing) 3:01:44.004
2 Sergio Perez (Red Bull Racing) +27.066s
3 Charles Leclerc (Ferrari) +31.763s
4 Esteban Ocon (Alpine) +39.685s
5 Lewis Hamilton (Mercedes) +40.326s
6 Sebastian Vettel (Aston Martin) +46.358s
7 Fernando Alonso (Alpine) +46.369s
8 George Russell (Mercedes) +47.661s
9 Nicholas Latifi (Williams) +70.143s
10 Lando Norris (McLaren) +70.782s
11 Daniel Ricciardo (McLaren) +72.877s
12 Lance Stroll (Aston Martin) +73.904s
13 Yuki Tsunoda (AlphaTauri) +75.599s
14 Kevin Magnussen (Haas) +86.016s
15 Valtteri Bottas (Alfa Romeo) +86.496s
16 Zhou Guanyu (Alfa Romeo) +87.043s
17 Pierre Gasly (AlphaTauri)+88.091s
18 Mick Schumacher (Haas) +92.523s
DNF Carlos Sainz (Ferrari) -
DNF Alexander Albon (Williams) -
Gasly lackar ur (med all rätt) på grund av fordonet som är ute på banan. Vilken jävla tabbe av arrangören att göra detta på just denna bana med tanke på Gaslys landsman Jules Bianchi. https://www.youtube.com/watch?v=7ZsDFBYb_9s
Ett underhållande race trots allt. Det var lite oroligt hur detta skulle sluta efter röda flaggan.
Ocon håller borta Hamilton i en evighet. Alonso tar Russell på sista varvet och ligger sedan hjul mot hjul med Vettel vid mållinjen. Perez jagar Leclerc och tar honom på ett misstag in i det sista. Vettel ligger och trycker på trots att hans olyckliga start. Samt att Latifi lyckas hålla sig kvar och ta sina första 2 poäng.
Kampen i konstruktörs VM är fortfarande jämn nog att göra det spännande mellan flera lag.
1 Red Bull Racing 619
2 Ferrari 454
3 Mercedes 387
4 Alpine 143
5 McLaren 130
6 Alfa Romeo 52
7 Aston Martin 45
8 Haas 34
9 AlphaTauri 34
10 Williams 8
__________________
Senast redigerad av Porryhatter 2022-10-09 kl. 13:20.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!