Citat:
Ursprungligen postat av
expat2021
Nej det rationella är att rösta på dem som för en politik som gör det möjligt att stärka välfärden. Vänsterns politik med massinvandring gör detta omöjligt då ekonomin förstörs totalt.
Du tycks inte förstå att det
redan var försent när SD var ett alternativ som skulle ha något att säga till om. Och då var vänsterpartierna bättre alternativ att rösta på för välfärden. Än vad M och KD, L och C någonsin skulle kunna vara. SD var som sagt inte ens ett etablerat alternativ då.
Metafor: Om det har kommit kackerlackor (kriminella invandrare eller bidragstagande invandrare som inte lyfter ett finger för välfärden/inte lär sig svenska och bara utnyttjar vår fina välfärd) i vårt land, så är det svårt att bli av med dessa. De är i landet för att stanna och problemet är redan här. Om man då står på "djurens sida" vad gäller kaniner, hästar, får och getter (äldre, barn och sjuka vare sig de är svenskar och skötsamma invandrare som gör rätt för sig). Så är det ett bättre alternativ att rösta på röda partier som tar tillvara djurens intressen (även om det innebär att även kackerlackorna får det marginellt bättre) än att rösta på blå partier som
radikalt kommer försämra levnadsvillkoren för kaniner, hästar, får och getter (äldre, barn och sjuka vare sig de är svenskar och skötsamma invandrare som gör rätt för sig). För kackerlackorna blir man
ändå inte av med hur man än röstar.
Det är väl denna logiska slutsats kvinnor (och män) som har röstat rött, har gjort.
För när SD började bli ett alternativ att räkna med, var kackerlackorna redan etablerade i landet. Dock har 25% av männen och 16% av kvinnorna förhoppningar om att SD ska förbättra detta och iaf. minska problemet med inflöde av kackerlackor (och utlandsfödda kaniner, hästar, får och getter). Och som sagt: sossarna (rött parti) försökte också minska inflödet av kackerlackor.
Så. Förstår du logiken bättre nu?
Sedan behöver du även börja inse att
alla människors logiska åsikter, börjar i en känsla. Äckel, ilska och avsky för kackerlackor är också en känsla... En känsla som leder till den logiska slutsatsen att SD är ett bra alternativ att rösta på. Empati och kärlek för kaniner, hästar, får och getter är känslor som gör att en person drar den logiska slutsatsen att röda partier är bra alternativ att rösta på.
Men allas åsikter börjar i en känsla, sedan kan man försöka kalla det för "logik" hur mycket man vill. Både män och kvinnor är känslostyrda. Att neka till detta är bull.
Och du måste också inse att ingen, vare sig kvinna eller man vill ha kackerlackor i Sverige.