2022-09-23, 22:48
  #1
Medlem
Ja vad säger Flashback:
Ser du en människa, eller ser du bara statistik?

Personligen så umgås jag inte med knarklangare och jag slutade för över 20 år sedan att umgås med knarkare, så för mig är de som dör bara sorgligt nog statistik.
För länge sedan så "såg jag en människa(istället för statistik)" men eftersom jag har varnat för denna utveckling i över 8 år så skiter jag idag i om den mördade knarklangaren heter Johan eller Mohammed, för mig är de lika misslyckade bägge två och har själva gjort ett aktivt val att förpesta Sverige & resten utav världen så nuförtiden blir de bara statistik i in bok.

Så frågan till Flashbackare är då följande: Ser du en människa, eller ser du bara statistik?

https://www.expressen.se/nyheter/ser...ara-statistik/


Izet Music är intressant i artikeln han gnäller att det är lugnare på andra sidan vägen där det är bostadsrätter istället för hyresrätter där han bor med sin fru(?enligt ratsit är han inte gift)

Han har en årsinkomst på 360 644 kr innan skatt så det är väl inte så jävla svårt för honom att samla ihop till en handpenning och flytta till ett bättre område.

Men det vill han förmodligen inte för då blir det väl svårare att fuska med alla bidrag som frugan cashar in i den andra lägenheten hon är skriven i & förmodligen plockar ut bostadsbidrag samtidigt som de hyr ut den DYRT.

Expressen gör ingen research igen när det kommer till människor som gnäller på att skjutningarna inte går ner.
Citera
2022-09-23, 23:13
  #2
Medlem
Media gör bort sig själva eftersom de är först att rapportera skjutningar som något som oförklarligt uppstår var som helst samtidigt som de absolut inte ger någon mer ingående personlig bild av offret.
Sedan gnälls det på flashback för att man "hänger ut" personer med namn.
Nej, den här tråden blir nog låst och raderad snabbt ändå. Inget att diskutera.
Citera
2022-09-23, 23:32
  #3
Medlem
RedRights avatar
Kan inte påstå att de gör ont i hjärtat när dessa skjuter varandra hit och dit. Men att barn kommer ska behöva sätta livet till för att massa blattar ska försvara sina drogrevir är tragiskt.

Låt säga, tex Mustafa blir skjuten i skallen framför mig i någon drogrelaterad vendetta så skulle jag passa på att torka av skorna på honom när jag ska kliva över fanskapet.
Citera
2022-09-24, 05:35
  #4
Moderator
Chantres avatar
Aktuella brott och kriminalfall --> Brott och brottsbekämpning
/Moderator
Citera
2022-09-24, 09:41
  #5
Medlem
Niggwards avatar
Jag ser tyvärr statistik.

Men det är inte mitt fel. Jag ville aldrig ha kaos förorter eller massinvandring. Man såg denna verklighet komma redan för 15 år sen.

Annie Lööf och Reinfeldt m.fl får stå för känslorna av att pojkar skjuter ihjäl varandra.
Citera
2022-09-24, 09:48
  #6
Medlem
Ofta ser i alla fall jag en person med invandrarbakgrund på båda eller en av föräldrarnas sida.

Är inte detta konstigt o hur försvarar man detta i invandringen - denna statistik stämmer ju.

Jag beställer härmed flera mord. Politruker - ok då släpper vi in fler folk från afrika o arabien
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in