Big Fucking surprise! tolkbehov arabiska... Syrier födda -00 som säkert kom hit 2015 som "15-åriga baaaarn".... fyyy fan...
Alla ensamkommande manchilds med "tappade" pass som kom då var ju 15år lr yngre, sånt märkligt sammanträffande... dom råkade bara ha exceptionellt kraftig skäggväxt för sin ålder...
Svensk naivitet o idioti...
__________________
Senast redigerad av MickusDickus 2022-09-23 kl. 13:49.
Alaa Deen Hamoud (20050817-****) Tolkbehov arabiska, medborgare i Syrien, Sverige.
- Anhållen 2022-09-21, Häktad 2022-09-22, Frigiven 2022-10-06.
Hamza Nour Al Den Al Haji Al Jarabaah (20060201-****) Tolkbehov arabiska, medborgare i Syrien, Sverige.
- Anhållen 2022-09-19, Häktad 2022-09-22, Frigiven 2022-10-06.
Abddallah Nour Al Den Al Haji Al Jarabaah (20060201-****) Tolkbehov arabiska, medborgare i Syrien, Sverige.
- Gripen 2022-09-19, Anhållen 2022-09-19, Häktad 2022-09-22, Frigiven 2022-10-06.
GROV VÅLDTÄKT
Alaa, Hamza och Abddallah har tillsammans och i samförstånd våldtagit Sekretess A. Abddallah och Alaa har var för sig genomfört vaginalt samlag med Sekretess A och därefter har Sekretess A förmåtts att genomföra oralt samlag på Hamza, allt har skett i en följd. Sekretess A deltog inte frivilligt. Hennes deltagande var en följd av att hon befann sig i en särskilt utsatt situation.
I samband med de sexuella handlingarna har Hamza bitit Sekretess A i bröstet och Abddallah har filmat delar av händelseförloppet samt instruerat Hamza i hur delar av våldtäkten ska gå till. Abddallah har genom detta i vart fall främjat gärningen.
Sekretess A orsakades skada, smärta, rodnader och blödningar av gärningen. Det hände den 18 september 2022 på en allmän toalett i Trädgårdsföreningen, Linköpings kommun. Brottet bör bedömas som grovt eftersom tre personer förgripit sig på Sekretess A, gärningspersonerna har under delar av händelseförloppet låst dörren till toaletten och hindrat Sekretess A från att lämna toaletten.
Alaa, Hamza och Abddallah begick gärningen med uppsåt. De har i vart fall varit grovt oaktsamma beträffande omständigheten att målsäganden inte deltog frivilligt.
BARNPORNOGRAFIBROTT
Abddallah har filmat samt tagit ett fotografi av Sekretess A när hon utsatts för en våldtäkt och därefter överlåtit materialet, som allt är bedöma som barnpornografiskt material eftersom Sekretess A var under arton år vilket Abddallah kände till.
TINGSRÄTTSDOMEN (Linköpings tingsrätt B 3844-22 Dom 2024-01-18):
Målsäganden och Abddallah är jämngamla och fick någon eller några månader före september 2022, då de båda var ungefär 16 och ett halvt år, kontakt på sociala medier. Någon dag före den 18 september 2022 avvek målsäganden från sin LVU-placering och tillbringade natten mot den 18 september på ett hotell med en vän.
Hon och Abddallah kom överens om att träffas och målsäganden, som egentligen skulle till en kamrat i Stockholm, reste med tåg till Linköping. De tillbringade sedan eftermiddagen tillsammans på olika ställen i Linköping, tidvis tillsammans med andra.
Bland annat åt man och letade efter ett ”sovställe” åt målsäganden. Under eftermiddagen anslöt Abddallah bror Hamza och vän Alaa. Fram mot kvällen begav sig alla fyra till Trädgårdsföreningens park i Linköping. På en handikapptoalett där förekom sexuella handlingar mellan envar av de tilltalade och målsäganden.
De gick sedan tillsammans mot järnvägsstationen och mötte bland andra en kvinnlig vän till Abddallah. På väg till eller på stationen begärde den kvinnliga vännen att få gå igenom målsägandens telefon. De två råkade sedan i bråk sedan den kvinnliga vännen tagit telefonen och raderat filer i den vilket gjorde målsäganden mycket upprörd.
Vid järnvägsstationen ringde målsäganden sin far och pratade med honom och hans fru. Han ringde polisen strax efter kl. 21.00 och uppgav att målsäganden blivit våldtagen. Polisen ringde målsäganden och skickade en patrull till stationen.
I samband med detta uppmärksammades målsäganden av en förbipasserande vid namn C@th€rin€ som tog hand om målsäganden till dess polisen kom. Polisen skjutsade målsäganden till sjukhus för undersökning.
Målsäganden skrev också under kvällen till en okänd adressat att hon blivit våldtagen av tre personer. Hon hördes senare under natten av en av poliserna i patrullen, S@r@. Målsäganden skjutsades också runt i Linköping och kunde visa toaletten i Trädgårdsföreningen.
Abddallah, Hamza och Alaa har sedan den 27 december 2023 åtalats för i första hand grov våldtäkt. Målsäganden har biträtt åtalet och yrkat skadestånd.
Citat:
Brott som Abddallah döms för Barnpornografibrott Medhjälp till oaktsam våldtäkt
Påföljd Skyddstillsyn
Övervakare utses av frivården.
Abddallah ska betala skadestånd till Sekretess C med 165 000 kr.
Citat:
Brott som Hamza döms för Oaktsam våldtäkt
Påföljd Skyddstillsyn
Övervakare utses av frivården.
Hamza ska betala skadestånd till Sekretess C med 165 000 kr.
Citat:
Brott som Alaa döms för Oaktsam våldtäkt
Påföljd Skyddstillsyn
Övervakare utses av frivården.
Alaa ska betala skadestånd till Sekretess C med 165 000 kr.
Citat:
Åklagaren har också hävdat att målsäganden orsakats smärta, rodnader och blödning och bland annat föredragit ett intyg från kvinnoklinik. Det är oklart vilka uppgifter som intyget utgår från. Målsäganden har inte berättat om någon smärta under samlagen och inte beskrivit något våld som förklarar rodnader eller blödningar.
Det är klarlagt att målsäganden tillbringat natten innan på hotell med en annan man. I den mån gärningsbeskrivningen ska förstås som att de tilltalade med uppsåt eller av grov oaktsamhet orsakat skadorna så är det oklart vem av dem som i sådana fall gjort detta.
Det går därför varken straffrättsligt eller skadeståndsrättsligt ”knyta” skadorna till en eller flera av gärningsmännen och i denna del ska därför åtalet ogillas. Detsamma gäller det påstådda bettet i bröstet; det är oklart vem som ska ha bitit.