2025-10-01, 17:44
  #457
Moderator
vfs avatar
Postar man att Nato har trupp i Ukraina ska man bifoga neutrala källor.

Annars blir det varning, skärpning/Mod
Citera
2025-10-01, 22:08
  #458
Medlem
Den här videon visar lite hur situationen är senaste dagarna, det som vissa rysstroll förmodligen gör stora förhoppningar om med en stor offensiv etc.

Men killen i videon analyserar situationen lugnt och sansat.

https://www.youtube.com/watch?v=KpgxECD6kKE
Citera
2025-10-02, 04:10
  #459
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schlesien
Under UAF motoffensiv i norra Pokrovsk, augusti 2025 redovisade många två mottin - omringade ryska trupper - vid Kucheriv Yar. Flera tog bort den västra mottin* ca 19 augusti. Deepstate tog inte bort västra mottin förrän 18 dagar senare. Det är något av rekord i eftersläpning för Deepstate, vilket kan förklaras med att det ligger på detaljnivå: ett eller två mottin alldeles bredvid varandra, á 1-3 km² var. Ju mindre förändring desto svårare att få tillräckligt säker bekräftelse.

Dock säger det en del om hur förändringskonservativt Deepstate redovisar. En rimlig anledning till att Deepstate ofta släpar 2-4 dygn efter de tidigaste bloggarna, men sällan redovisar falska förändringar.

*https://pbs.twimg.com/media/GyvLNLZbEAAArBX.jpg
*https://pbs.twimg.com/media/GytQxHDXkAAXJ0M.jpg:large

Norra Pokrovsk har en mycket rörig frontlinje nu. Det kan inte se ut så om en månad eller ens om en vecka.
1. Deepstate har idag justerat norra Pokrovskfronten och "separerat fram" en andra motti söder om Kucheriv Yar-mottin: dagbrottsmottin 5 km från Kucheriv Yar.

2. Hos Deepstate är ryska trupperna i Suvorove/Zatyshok inte avskurna från Röda Armén.

1+2:
Ovanstående hos Deepstate när bl a Reporting from Ukraine redan 24/9 redovisade tre mottin:
- Kucheriv Yar
- Dagbrottsmottin, 13 km², 48.468, 37.290
- Suvorove/Zatyshok
--> https://youtu.be/pq5yhWVCffM?t=98

Deepstate släpar över en vecka där det är rörigt, när det är dynamiskt.

-----------------------

- Röda Armén närmar sig Pokrovsk centrum från SV, från Zvirove sedan början av september.

- Röda Arméns framåtrörelse mellan Pokrovsk och Ivanivka (Dnipro) tycks ha avstannat sedan några veckor.

- Röda Armén går dagligen framåt på 60 km långa frontdelen Ivanivka - Huliaipole. Inga större samhällen sedan Bahatyr under första halvan av sommaren i år.
Citera
2025-10-14, 05:21
  #460
Medlem
UA
Efter förstärkningar anlänt gick den ukrainska armén på en motattack och tog tillbaka kontrollen över Vilne samt ett antal andra positioner öster av samma område. Man tog även tillbaka positioner öster om Nove Shakhove samt Ivanivka. Även ett område sydöst om Vinokurny.

RU
Efter det tidigare övertagandet av Chervonyi Lyman avancerade Ryssland från sydig riktning mot Rodynske där man etablerat fotfäste. Ryska trupper har även avancerat sydöst om Shakhove.

https://ibb.co/7tGgmZ4b
__________________
Senast redigerad av Skogsvandring 2025-10-14 kl. 06:21.
Citera
2025-10-14, 06:47
  #461
Medlem
På nordöstfronten i samband med Ukrainas reträtt från nordöstra Kupiansk kunde man återerövra positioner söder om Tyshchenkivka.
https://ibb.co/6cFHqM77

I norra Donetsk Oblast har Ryssland de senaste sex dagarna tagit kontroll över en serie positioner nordväst om Stavky samt nordöst om Drobysheve. Till följd av det hsr man även avancerat väster om Zarichne.
https://ibb.co/ympDVMpB
https://ibb.co/23RdWYM6
Citera
2025-10-14, 08:58
  #462
Medlem
Det ser ut som att ryssarna har tagit sig en bra bit in i södra/västra Pokrovsk. Det var nyheter för mig, jag trodde att de hade blivit utkastade därifrån. Och som sagt, även norr om Pokrovsk verkar det som att ryssarna har förstärkt sina positioner och ser inte lika omringade ut som tidigare.
Citera
2025-10-15, 08:52
  #463
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av P71
Det ser ut som att ryssarna har tagit sig en bra bit in i södra/västra Pokrovsk. Det var nyheter för mig, jag trodde att de hade blivit utkastade därifrån. Och som sagt, även norr om Pokrovsk verkar det som att ryssarna har förstärkt sina positioner och ser inte lika omringade ut som tidigare.

Både i själva Pokrovsk och vid det omtalade genombrottet någon mil norr om staden var det inte stora ryska förband som gick fram utan mindre grupper soldater som sipprade genom ukrainarnas tunt besatta linjer. Från ukrainsk/Nato rapportering fick man intrycket att ryssarna gick fram mer än vad de egentligen gjort och ukrainarna sände dit trupper från andra håll som förstärkning.

Dessa stora ukrainska förstärkningar till Pokrovsk innebar att läget stabiliserades och ryssarna gick på defensiv. Nu verkar det som de ukrainska förstärkningarna nötts ned och ryssland inriktar sig på att strypa försörjningen in i Pokraovsk-fickan och utvidga och befästa genombrottet någon mil norr om staden.

Jag tror ukrainska armen är rejält pressad av det utnötningskrig ryssarna för och alla de här utspelen från dem och Nato visar desperation. De frmgångar med motoffensiv vid Pokrovsk, babblet om "mottin" och inringningar från Ukraina/Nato-sidan verkar mest vara PR-bluffar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in