Citat:
Ursprungligen postat av
Dimpen
För att kriminella är KORKADE. Hur dumma polis och rättsväsende än är så är de kriminella ALLTID de mest korkade

Sen är det ju så att det finns alltid ett spår, någon som sett eller någon som känner till vem eller vilka som gjort vad.
Alltid är det nån kärring ute med hund, nån som inte kan hålla käft osv osv.
De som lyckats med att täta hålen kan vara ganska framgångsrika och bara springpojkarna åker fast. Tex arlandarånet och helikopterrånet. Stålarna borta och inga hjärnor nöp de.
Sen är det ju också så att de flesta inbrott, misshandlar osv utreds som bäst halvhjärtat då snuten har 100% koll på vem det är men de har brottslaren fast i annat ärende så de skiter i att göra nåt åt de andra brotten. Tyvärr har ju inte Sverige adderande straff vilket gör att tex pengarna som åker runt å snor kan ha 50-200 inbrott på sig innan de får en volta. Åklagaren tar då 5-10 av brotten resten blir nedlagda.
Aporna som skjuter varandra är ingen idé att reda ut då de mest skjuter varandra och sällan någon med människovärde. Åker de dit är det för att någon (i tex motsatt gruppering) golat ner dem och de såklart är så hjärndöda att de har vapnet kvar.
Så otroligt många brott i Sverige som folk har alla bevis för men som läggs ner. Man ska nog ha lite otur för att åka fast också.