Citat:
Ursprungligen postat av
Barents
Det återstår att se, finns många normala C-ledare ute i landet som kan väljas men kanske har Stockholmsmaffian kvar greppet över C.
Väldigt intressant med C kommande året, jag kan personligen inte se några problem med att C ingår i denna regering. Bara deras partiledare börjar tala snällt med SD. Hur svårt kan det vara. Att C nu stpr på MP+V-sidan är hur absurt som helst och inte hållbart för C.
Ja jag har lite färskt hopp om C nu när Lööf äntligen släpper taget. Trots alla pedofilskandaler så finns det många "old school" centerpartister som aldrig varit på Stureplan. Det är fullt logiskt att C går tillbaka till sina rötter (men inte så långt tillbaka som 30-talet...). C passar bättre på den blågula sidan.
Nu sitter ju L i regeringen denna mandatperioden. Min förhoppning är att C, innan nästa val, återfått sitt förnuft och kommit över till den goda sidan, så kan flumliberalerna samlas hos L istället.