Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Jag bodde i USA några år.
Det som är nice är ju framförallt när man är yngre och hyffsat välutbildad.
Det finns ingen "kommunal bostadskö" utan man hyr en lägenhet efter vad man har råd att betala. Lätt att få jobb (och lätt hänt att man blir uppsagd).
Ingen Las, det är lätt att få prova på ett jobb.
Jag förstår inte vad du menar med sjuk en vecka är du hemlös.. det är bara trams. Man ansvarar själv för sin ekonomi i högre grad. Men det är rätt att det är tuffare att vara källarpojke och trasproletär i USA. Lägre skatter och lägre bidrag... vilket är najs om man har bra lön och är attraktiv på arbetsmarknaden.
Titta dig omkring i Sverige... vi har ett stort mått av papperslösa trasproletärer som gör skitjobben. Vänstern bygger sakta men säkert ett USA i Sverige.
Jag gillar faktiskt detta, så resonerade jag också för ett antal år sen. Här kan jag hålla med. Inga jävla arbetsvillkorslagar som bestämmer hur många jobb du ska ha och rekommendera hur länge du ska jobba osv. Ingen jävla bostadskö, nice, sjukt nice. Det finns gott om vanliga bostäder också, lätt att hitta osv.
Ja, vänstern kanske sakta bygger ett Sverige, men vi har fortfarande den här rättvise och jämlike tänker, lika för alla principen och sån skit. Det skiter dom i USA. Dessutom är det höga skatter här, det kommer aldrig bli ett USA här.
Blir det så får noshis anhängare sova på gatorna, det vet dom själva om