2022-09-03, 07:41
  #325
Medlem
Sossesvins avatar
Merkel fuckade upp Europa och Sossesvinen mp och alla andra förrädare hejjade på stängde reaktorer och smällde upp kinesiska väderkvarnar.
Citera
2022-09-03, 07:43
  #326
Medlem
6stringlevins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Jag lovar att du aldrig kommer vilja eller kunna betala för vad det kostar. Det är vi som är beroende av Kina. T.o.m. en jävla bro i guld köper vi i Kina och transporterar hit.
Varför försöker du ens rätta dumma människor? Väst har inga chips till sina bilar så nu kan de inte leverera bilar.

Du måste förstå att de flesta människor bara utgår ifrån att allt är som det alltid har varit.

Du kan lika gärna försöka prata förstånd med Peter Hultkvist.
Citera
2022-09-03, 07:44
  #327
Medlem
Jättebra att Kina köper gas från Ryssland, så slipper Norge exportera dit. De största naturtillgångarna i världen finns i USA. Norge trea på den listan. Ryssland biter sig själv i svansen. Vi producerar ju el själva i våra kraftvärmeverk, resten av Europa får väl också börja elda sopor.
Citera
2022-09-03, 07:46
  #328
Medlem
zjCztVys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qaaq
otroligt bra. nu är det bara att riva den där jävla ledningen i östersjön. ryssen hade inget där att göra från första början.

stäng ner och spara elen om den inte räcker. vem fan dör av elbrist? ingen förutom i sjukvården, men de har egen.

Jag njuter varje dag med mindre el i kranen. finns ved och kläder om man fryser i vinter.

Det heter så, men priset på precis allt går upp, alla varor i tjänster i princip, därutöver en allt skenande inflation, men det är det ju värt! Slava Ukraini! Eller hur?

Dina gelikar borde avrättas för ni är ett direkt hot mot Sverige.
Citera
2022-09-03, 07:47
  #329
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ForumApache
Vad var det du inte fattade det jag skrev om åtgärderna? Tror du högre energipriser är ett konstant effekt? Jävla imbeciller det finns.

Tack vännen för dina fina ord! Det värmer!

Du tänker att t ex svensk industri klarar biffen, att företag kommer klara även kortare (t ex 1-2 år)monstruösa elpris? Redan nu börjar företag fundera på att lägga ned...
Citera
2022-09-03, 07:49
  #330
Medlem
ForumApaches avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reverend.Camden
Tack för dina fina ord!

Putin har givetvis gjort ett misstag och förlorar ekonomiskt på det men du underskattar resten av världen.

Ja vilka väljer Kina? Bl a Sverige har ju gjort det. Tror du all handel bara sker i Europa och USA?
Jag skrev östasiatiska länderna, Japan, Sydkorea och Taiwan t ex. Vet du hur mycket investeringar bara dessa tre har i Kina? De kan investera i andra länder eller ta tillbaka produktionen de med.
Citera
2022-09-03, 07:57
  #331
Medlem
Motacilla.albas avatar
Bygg ut kolkraft så snabbt det går.
Ersätt den med kärnkraft så snabbt det går.

Klimatmålen var nog körda i alla fall och de drabbar även Putins Ryssland. Dessutom finns det stor fördröjning i havets temperatur, Så 200 år av någorlunda normalt mänskligt liv bör vi kunna ta ut. I det perspektivet bli ju kärnavfallets inte så farligt.
Citera
2022-09-03, 07:59
  #332
Medlem
TheNightTrippers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Jag lovar att du aldrig kommer vilja eller kunna betala för vad det kostar. Det är vi som är beroende av Kina. T.o.m. en jävla bro i guld köper vi i Kina och transporterar hit.
Men snälla, vi är inte beroende av Kina det är Kina som är beroende av oss, berätta vad kina har som vi är så beroende av? Billiga kläder? Ihopsatta elektroniska apparater gjorda av barnslavar? Dom är produktionsländer och den produktionen kan vi med lätthet lägga någon annanstans, många länder står på kö för att få börja producera saker till Europa.
Citera
2022-09-03, 07:59
  #333
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reverend.Camden
Tack vännen för dina fina ord! Det värmer!

Du tänker att t ex svensk industri klarar biffen, att företag kommer klara även kortare (t ex 1-2 år)monstruösa elpris? Redan nu börjar företag fundera på att lägga ned...

! Det är inte så att Sverige har brist på energi. Priserna i elområde 1 och 2 (där Sveriges tungindustri finns) är runt 60 öre per kwh. Högt ja historiske men inte superhögt.
Liten ändringar på hur elpriset sätts i Sverige så får man ner priserna i hela landet.
Sverige behöver inte ha samma elpriser som Tyskland tex - på samma sak behöver inte bilar, bröd mm kosta det samma i båda länderna.

Sverige har absolut 0 behov av rysk gas.
__________________
Senast redigerad av abracadabra1619 2022-09-03 kl. 08:01.
Citera
2022-09-03, 08:00
  #334
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Vad är det för gnäll jag läser här?
De allra flesta svenskarna ville ha sanktioner mot Ryssland.
Nu har ni det, är ni inte glada nu?

Trodde ni sanktioner skulle vara smärtfritt o inte kosta något?
Då trodde ni fel

Pengarna till er sommarsemester nästa år kommer gå åt till att betala elen och drivmedel denna vinter.
Ni får nog hoppa över semestern nästa år o jobba istället för att ha råd att betala elräkningen.
Men var det inte detta alla ville?
Var lite glada nu för fan.

Nej, jag var aldrig med på sanktionståget. Jag har hela tiden varit för att prata med ryssarna istället för att stänga dem ute.
Tyvärr får jag vara med o betala för er dumhet.

Släpp på sanktionerna så ryssarna kan underhålla sina gasledningar.
Öppna northstream 2.

Citat:
Ursprungligen postat av Ronkmonken
Det bästa som kunde hända Sverige.
Europas största exportland av el, samtidigt som vi har billiga elpriser.
Sveriges ekonomi kommer gå bäst i hela Europa. Industri på högvarv.


Detta är faktiskt sant. Pga att vi inte är med i euro så har vi billigare varor nu än andra EU-länder. Pratade med en polare som jobbar på sågverk. De gick upp från 2-skift till 3-skift nu eftersom tex Finland tappar andelar till Sverige eftersom den svenska kronan försvagats. Men det är det ingen som pratar om.

Precis som under andra världskriget så kommer troligen Sverige gå bättre än stora delar av EU under kriget. Det är då vi bygger ut vår industri och välfärd. 50 och 60 talet var trots allt en guldtid för Sverige.

Från omni:

Analyser: En mardröm som blir sann för Tyskland
Beskedet om att Ryssland inte kommer att återuppta gasleveranserna till Europa genom ledningen Nord Stream 1 kommer vid en intressant tidpunkt, skriver BBC:s Theo Leggett i en analys.

Han påpekar att gasen stoppades bara kort efter att G7-länderna enats om ett pristak på rysk gas, men också sedan Tyskland meddelat att landets gasreserver inför vintern har fyllts på snabbare än väntat.

”En cyniker skulle kunna säga att det här var sista chansen att dra åt tumskruvarna inför de kalla vintermånaderna”, skriver han.

DN:s Lovisa Herold beskriver stoppet som en mardröm som besannats för Tyskland som är beroende av gasen både för hushållens uppvärmning och industrins energibehov.

Men hon skriver också att landet har förberett sig för värsta tänkbara scenario. Lagren är redan fyllda till 84 procent och påbud om att spara energi har utgått.

”Tyskland kan klara en vinter utan rysk gas. Men inte utan att betala ett högt pris”, skriver hon.

Det är svårt att veta hur mycket gas som använts innan ryssen stängde av gasen. Om majoriteten av gasen ändå köptes upp direkt för att sparas inför framtiden så borde det inte påverka dagens elpris nämnvärt. Sen pratas det om i EU att frånkoppla elpriset från gaspriset.

Och när det gäller sanktionerna emot ryssen; vem vet, vi kanske borde tacka Putin som faktiskt räddade oss ifrån husbubblan som var på G att rasa. Diverse villor var redan kraftigt överprisade i de populära delarna av landet och jag har förespråkat länge att det bara är en tidsfråga innan den spricker och med det arbetslöshet. Nu blev det en mjuklandning istället. Det är det heller ingen som pratar om.
Citera
2022-09-03, 08:02
  #335
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reverend.Camden
Tack vännen för dina fina ord! Det värmer!

Du tänker att t ex svensk industri klarar biffen, att företag kommer klara även kortare (t ex 1-2 år)monstruösa elpris? Redan nu börjar företag fundera på att lägga ned...
Bara bra för oss om företag i de länder vi konkurrerar med lägger ner.
I Sverige däremot som vi har billig el kan vi producera för fullt och exportera varor till de länder där de lagt ner sin produktion.
Sverige blir största vinnaren i Europa.
Bara Norge och Sverige som har så fantastiska möjligheter.
Citera
2022-09-03, 08:03
  #336
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Vad har du emot ryssar?

Att de invaderar sina grannländer och begår grova krigsbrott, som att jämna städer med marken.

Jag antar att de är dina idoler
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in