• 1
  • 2
2022-08-31, 22:08
  #13
Medlem
JulietsBleedings avatar
Svartpeppar, ägg, en hel del pastasorter, div sorter krossade tomater.
Som någon skrev, ett billigt pris gör att hyllor gapar tomma redan på onsdagen.
Citera
2022-09-01, 07:27
  #14
Medlem
anarquistens avatar
Började se redan för ett halvår sedan hur konserverna tunnades ut. Därefter lågprisvarianterna av pasta och ris. Nu plockas det om och sprids ut varor för att man inte ska se de tomma hyllorna.

Kanske har folk förstått att om elkrisen förvärras och det finns risk för långvariga avbrott under vintern så är inte frysen lika bra som torrvaror och konserver? (nej, alla kan inte förvara frysvaror utomhus då)

Men som Emellie skrev så kommer det bli värre. Höstskördarna som normalt brukar fylla på lagren den här tiden på året uteblir nu. Från slutet på denna månad och framåt kommer det bli betydligt mer synligt i butikerna och efter årsskiftet börjar det bli kris på riktigt.
Brist på konstgödsel, transportproblem, ad-bluebrist och all annan skit som pågår kommer snart visa svenska folket precis hur självförsörjande vi i själva verket är, eller inte!

"Sverige är hundra procent självförsörjande på mjöl, morötter och socker, och 95 procent självförsörjande på ägg. Inget mer."
källa, tidningen Land: https://www.land.se/mat-dryck/forblu...lvforsorjning/

Den lilla mängd importerade varor som trots allt når butikerna kommer bli ohyggligt dyra och alltså inte vara ett alternativ för varken låg- eller medelinkomsttagare längre.
Citera
2022-09-01, 20:04
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stormpiskare
ICA:s tomatpuré kommer från Italien.

Jag har märkt att vissa folkölsfabrikat ibland är slut.
Putin måste ha beslagtagit all italiensk tomatpuré utom ICAs
Citera
2022-09-01, 20:07
  #16
Medlem
neuron-drones avatar
Nudlar med fläsksmak. Ett sorgligt krigsoffer.
Citera
2022-09-04, 14:11
  #17
Medlem
Redisas avatar
Färskost på Lidl.
Citera
2022-09-04, 14:25
  #18
Medlem
Tidigare i år fick exet inte tag i kattsand av sitt favoritmärke på tre veckor. Skylt i butiken att det var brist. Sen har jag märkt av och till att konserver jag brukar köpa kan fattas 1 - 3 veckor i stöten, allt från vita bönor i tomatsås till champinjoner. Ris i storpack finns ofta men inte alla märken alltid, och blir dyrare för varje kvartal, likadant med vissa enklare varor av lågpriskaraktär som stor påse torkad tortellini med ost eller storpack med nudlar. Lite trist när man ska laga veckans matlådor en söndag, man får tänka om.

I vinter blir det brist på svenska tomater då växthusodlarna stänger ner pga elpriserna. Återstår att se vilken månad kilopriset på tomater går över hundringen, om det blir redan i december eller om det blir mot mars nästa år. Blir mycket att välja bort av kostnadsskäl.
Citera
2022-09-05, 11:06
  #19
Medlem
Paniksyrrans avatar
Rispapper på asiatiska hyllan är spårlöst borta i de flesta butiker jag besökt
Citera
2022-09-05, 12:16
  #20
Moderator
rotadents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SkitArgDuva
Surströmming!

Har läst flera artiklar i vår/sommar som antyder att surströmmingen är på väg ut helt eftersom strömmingen är så pass utfiskad nu.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in