Citat:
Tjusigt av ridsportförbundet. Om man begår övergrepp så blir det inga disciplinära åtgärder, men om man skriver om det på flashback så blir man avstängd.
Blev inte flera unga landslagsryttare avstängda för att de hade druckit alkohol vid något mästerskap tidigare? Det är alltså också värre än sexuella trakasserier enligt SvRF?
Blev inte flera unga landslagsryttare avstängda för att de hade druckit alkohol vid något mästerskap tidigare? Det är alltså också värre än sexuella trakasserier enligt SvRF?
Som vi nyss har utrett har inte JU eller disciplinnämnden någon behörighet att utreda brott. Har ett brott upptäckts skall det utredas av polis och åklagare.
Sedan får man utreda om dessa "övergrepp" har ägt rum inom sporten, dvs i en av SvRFs sanktionerade verksamheter. Är övergreppen utanför verksamheten har givetvis en idrottslig disciplinnämnd ingen som helst behörighet att besluta i fallet. Ridsporten är en speciell sport som har svårigheter att skilja på vad som är inom sporten, vad som är hobby och vad som är arbetsrättsliga frågor. SvRFs JU och disciplinnämnd kan enbart hantera saker som sker inom sporten, dvs sanktionerade tävlingar och andra sanktionerade verksamheter. De kan inte hantera saker som är inom hobbyn att äga en häst och rå om den i stallet, det även om SvRF genom nationell lag försöker kontrollera stallverksamheten. Stallverksamheten är dessutom många gånger inom näringslivets manege och då går arbetsrätten in. Är det så att en ryttare har trakassera en kvinnlig djurskötare så är det mer arbetsrätt än sportsligt uppträdande. Då får man ta det till Arbetsmiljöverket om det inte räcker med en polisanmälan.
Att en dressyrdomare blev avstängd, eller snarare fråntagen sin domarlicens, är ju för att domaren har utträtt ur sin roll som domare och gått ut i det offentliga och yttrat sig om något denne inte har behörighet att yttra sig vid. Svårare än så är det inte. Dressyrdomaren är dessutom åter i tjänst då RF hävde avstängningen.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...domare-ar-havd
Sedan är det inte särskilt svårt att inse att förbundet försvarar en av landets bästa hoppare, helst när det inte finns något brott som är utrett.