Citat:
Ursprungligen postat av
Tizzue
Skadeläget är oklart men det ska inte handla om allvarliga skador. Mannen ska själv ha kunnat larma SOS och var vid medvetande när polis kom till platsen. Enligt svt
lite avtrubbad har jag nog blivit efter alla skjutningar när det första jag tänker är "synd"
men det var ju bra att det inte blev ännu en dödsskjutning.
Se om det blir någon hämndaktion nu då.
Hittade en artikel från nov 2019 om "operation rimfrost" uppe på Öxnehaga
""Nu i veckan inledde polisen en insats på Öxnehaga i Huskvarna. Detta efter en ökad gängkriminalitet, öppen drogförsäljning och ett antal våldsdåd i området den senaste tiden.""
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jo...et-pa-oxnehaga
och sen denna jan 2020
"I Jönköping finns, enligt polisen, ganska löst sammansatta kriminella nätverk, men dessa har också förgreningar ute i landet.
– Dels ser vi att man rör sig över ett större område i Jönköping, det är inte bara ett Öxnehaga-problem. Sedan finns det förgreningar till andra områden i landet som Östergötland och Stockholm."
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jo...ts-pa-oxnehaga
Så det verkar ha pågått ett tag i alla fall men antar att jag varit rätt förskonad då jag bor i ett av de lugnaste områdena, men är väl en tidsfråga nu då innan de härjar på denna sida av stan med..