Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Tanken är förstås att pumpa när priserna är låga, t.ex. på nätterna. Jag tänker mig nog inte normalisering för en dag. Pumpar man upp till huvuddammen, är det förstås för säsongsnormalisering.
Därmed är det förstås rätt det du säger om kärnkraft. Men det är samma tidsplan där. Att MP är idioter, förändrar ingenting.
Nej, fan, tidslinjen för detta medger dagspumpning, kanske vecko- .. men du kan inte pumpa upp EN HEL JVLA VÅRS avsmältning, det inser du väl själv?
Vattenmagasin är dags- eller kanske veckonormaliseringar, för nånting mer än så så var det inte ett vattenkraftverk alls. Nu ska du bygga en Siljan på hösten för att tömma den på våren, och ändå är det inte nog för att bli lika mycket som avsmältningen vår/sommar vi använder oss av idag.
Fan, LITE genomtänkt kan man väl änna kräva att inläggen är?