Citat:
Ursprungligen postat av
divadnil
Robinson har verkligen blivit ett riktigt skitprogram. Man ser aldrig att de försöker skaffa mat, de bara sitter där på arslet och väntar. Alla ser välmående ut, ingen viktnedgång som man kunde se i tidigare robinsonprogram. Värst av allt är detta gränslandet som de kan åka till och återkomma ifrån flera gånger. Produktionen är helt enkelt urusel. Även tävlingarna har blivit värdelösa där i stort sett alla tävlingar är hinderbanor av diverse slag. Robinson var bättre förr.
Ja. Tv4 borde kolla igenom de amerikanska och australiska versionerna samt SVTs säsonger.
5 veckor in och hittills är det bara Christina och Pernilla som åkt ut "på riktigt". Alla andra har antingen fått bryta av medicinska skäl, lagt sig i tävlingen eller hoppat av. Jävla fiaskosäsong.
Tv4: Inse att ni inte klarar av att göra Robinson och lämna över till SVT igen eller gör om konceptet till originalet. Skippa det jävla Gränslandet, ödesurnorna och alla löjliga twister.