Citat:
Ursprungligen postat av
showdown
Bara kemikalier som fungerar.
Rekommenderar detta: Compo.
Dödar allt utom gräset.
https://www.amazon.se/Compo-21773-He...00&sr=8-1&th=1
Citat:
Ursprungligen postat av
showdown
Det säljs på svenska Amazon. (Än så länge, kanske ska tilläggas.)
Enda medlet som går att köpa i ”svensk butik” som fungerar, allt annat som numera finns att köpa för privatpersoner är värdelöst.
Beställ! Du kommer tacka mig efteråt.
Blanda enligt anvisning på flaskan. (Gjorde skälv misstaget att blanda starkare än anvisning och då dog även gräset)
Kör med en tryckspruta. Rekommenderar Gardenas. Julas eller andra lågpris är bara skit.
Svammel om att ”trötta ut” växten är bara trams. Gå inte på det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pinoputchin
Jag tvekar inte en sekund att jag kommer att tacka dig sedan. Har förstått att svenska myndigheter har gett privatpersoner än mindre möjligheter på ogräsfronten på senare år. Jag har inte varit någon gräsmattekille förr, har inget emot klöver, ängsblommor eller annat men detta tar fanimej priset, vilken monsterväxt. Kanske vackert för en miljöpartist i Stockholms innerstad att se på skärm, men har man den runt de egna husknutarna och inne på sin egen gård och förpestar hela närmiljön, då... När den får fäste på allvar så är det inte kul. Naturens krafter är imponerande, inte konstigt att den överlever årmiljonerna.
Tack för tipsen!

Jag kan skriva under på detta.
Kört med Dicotex i många år som jag köpt från tyska Amazon. Nu köpt Compo istället.
Fungerar oerhört bra. Bästa är att man inte behöver använda så mycket, utan kan punktbehandla.
Fått bort allt ogräs, och jag har haft massor tack vare att grannen inte tar hand om sin trädgård alls och det spridits både via vinden och rötter in till min gräsmatta.
Medlen måste innehålla det som Dicotex och dess systerprodukt Compo innehåller, det vill säga 2,4-D, dicamba, mecoprop och MCPA.
Tänk på att spruta på och låta det sedan vara i minst ett par dagar, dvs inte klippa det eller vattna/regna.