Citat:
Ursprungligen postat av
PommesFritz
Följde inte riktigt med när dom lirade, var väldigt ointresserad av sport.
För mig var det generationen med Schelin, Fischer, Sjögran, Dahlkvist, Öqvist. Minns speciellt när Dahlqvist satte straffen bakom en psykande Hope Solo. Jag älskade att hata USA och deras dryga vi-är-bäst attityd.
Detta var typ runt när Asllani knackade på landslagsdörren och lite innan Blackstenius blev ordinarie.
Den generationen har jag ingen större känsla till, faktiskt.. Hade förstås varit annorlunda om de slagit Tyskland i hemma-EM 2013 (semifinalen) eller i OS 2016 (finalen)..
Citat:
Ursprungligen postat av
AfroCondomFactory
Ja, den generationen tycker även jag är en av de mer intressanta, definivt roligare än den just nu..
Jag tycker den här generationen är roligare faktiskt, har sett de flesta av tjejerna vinna Junior-EM (F19), antingen 2012 eller 2015, så har haft koll på de flesta spelarna rätt länge..
Dessutom var några av tjejerna med i "Blågula Drömmar" också, en serie som jag följde, bl.a. gjorde Angeldahl mål från halva planen mot Norge i en av sina allra första flicklandskamper, sedan var Rytting Kaneryd en av tjejerna de följde lite extra där också..
Citat:
Ursprungligen postat av
AfroCondomFactory
Ja, de var verkligen bra, lite konstigt att det plötsligt bara tog slut, nu är de väl inte ens kvar i damallsvenskan..?

De gjorde väl en rejäl elitsatsning under några år, svårt att hålla den nivån under en längre tid, bara att se på Tyresö, ett skräckexempel..
Jo, de är tillbaka i Damallsvenskan och ligger på kvalplats nu..