Citat:
Ursprungligen postat av
StupidClown
Jag har för mig att alla svenska licensierade spelbolag har infört 1x omsättning på insättningen (vilket är sjukt störande) men att det är ett krav för spellicensen. Inte helt 100% säker på att det är så men det är så jag har förstått det.
Nästan alla sidor hade det långt innan svenska licensen kom. Dels vill de nog inte bli uttnyttjade som bank av diverse anledningar, t.ex i syfte att gömma undan pengar, utan att tjäna nånting på det. Men framför allt kostar det ju dem massa pengar i avgifter.
På "gamla goda tiden" när det bara gick att sätta in med kort tog de 2,5% i avgift på summan du satte in för att täcka avgifterna till VISA. Trustly tar säkerligen oxå avgift av sidorna. Idag är det gratis att sätta in för kunden men knappast för sidorna, det finansieras väldigt enkelt med ett 1x krav.