låste länken då jag fått bra svar, motor club friends heter dem tydligen.
Vill inte direkt ha det gänget på mig därav att jag låste länken.
Det här är deras Facebook-beskrivning av sig själva.
Välkomna i Motor Club Friends Tranemo.
Hej vi är en Motorklubb som startades i Tranemo 2018.
Vi alla som är med här har ett genuint motor intresse av något slag, och vi dömer inte ut någon, utan alla är välkomna även om du har en förkärlek till åk gräsklippare är du välkommen.
Vi har medlemmar för enskild person men även familj.
Vi har ett barn Crew "Kids-Crew" för barn från 1-18 år, så att barnen också kan känna sig välkomna i gemenskapen och familjen.
Vi är en blandklubb både killar och tjejer.
Vi välkomnar alla, har du förhinder eller är rullstolsbunden så har vi en plats för dig hos oss, du är varmt välkommen,
Vi dömer ingen så om ni har en annan sexuell läggning så spelar det ingen roll, alla är välkomna.
Om du är intresserad att lära känna oss mer och komma in en bra gemenskap så rekommenderar vi att du söker dig till vår klubb.
Vi gör mycket för barn,
Vi vill hjälpa utsatta som vår andra avdelning också sysslar med, i form av att stödja, olika föreningar, som ligger nära vårt intresse område, kvinnojouren, utsatta barn, hemlösa, mobbig för barn och ungdomar i skolor.
Något vi tar i akt dock är att vi kräver belastningsregistret på samtliga som söker in till oss.
Vi, vill inte vill ha personer som har sexualbrott /misshandel mot barn eller kvinnor eller annat otalt med barn o kvinnor i våran klubb.
Vi tar in både män och kvinnor samt barn.
Vi vill kunna samla in pengar eller saker för att stödja eller hjälpa dem områden vi som förening brinner för.
Låter som några man skulle ta en öl med. Om du inte hade varit så jävla rädd hade du kunnat se dig omkring, på just Frölunda torg. Ser du alla knarkande bidragsblattar nu? Eller varför inte en liten kvälltur till Biskop, Angered eller valfri badplats.
__________________
Senast redigerad av Polackfan 2022-07-25 kl. 14:37.
Låter som några man skulle ta en öl med. Om du inte hade varit så jävla rädd hade du kunnat se dig omkring, på just Frölunda torg. Ser du alla knarkande bidragsblattar nu? Eller varför inte en liten kvälltur till Biskop, Angered eller valfri badplats.
Hahaha, jag drack öl med två av dem i lördags.
Jävligt trevliga.
Så här är det alltid. Man läser om grov kriminalitet, i det här fallet ett gäng som terroriserat en hel stadsdel, och efter några sidor kryper det fram att det inte alls var rasifierade, utan vita svenskar.
Det verkar dessutom som om polisen såg mellan fingrarna och undvek att ingripa mot våldet när de insåg att det rörde sig om vita gärningsmän.
Oj man lär sig något nytt. Det är det att man förknippar sådana här människor med grovt våld (bandidos, hells angels, wolfpack, w.e.) och därför man blev rädd. Sorry för att man missuppfattat och trott att alla MC-gäng förknippas med kriminalitet.
Men läser man deras facebooksida så verkar de ta avstånd från kriminalitet.
Haha du går runt vid Frölunda torg och är rädd för ofarliga mc hobbyister medan det springer runt riktiga gängmedlemmar där konstant och säljer knark och skjuter på varandra. Men inte är lille Ahmed i adidasdräkt farlig.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!