Citat:
Ursprungligen postat av
Kandelaberrr
Ska fatta mig kort.
Min morfar bor i ett hus för ca 1,4 mille. Inköpt för 500 tusen för x antal år sedan. Mormor gick nyligen bort och han vill flytta till en bostadsrätt men ser gärna att jag ska köpa huset så han kan få va i huset ibland.
Nu har han förälskat sig i en lägenhet som det är budgivning på, för typ 700 tusen MEN bouppteckningen är inte klar🤯 till råga på detta så kommer gubben få betala en vinstskatt på typ 200 tusen för att priserna stigit så här..för ett hus som han inte gjort 7 i.
Hur kan man komma som lindrigast ur en sån här situation? Vill gärna att han ska kunna leva lite nu sista åren men det verkar inte kunna bli så..
Skulle jag kunna köpa lägenheten till honom och sedan byta? Han tror inte att han har råd att lägga ett högre bud än vad det är uppe i nu om han ska betala vinstskatt + betala av huslånet på 400 tusen..är helt snurrig efter allt tänkande så HJÄLP
Har du råd att hjälpa din morfar så är det väl en bra grej att få igenom affären nu, ja om ni nu har en
bra relation dvs. Ni får skriva papper på affären helt enkelt.