Citat:
Ursprungligen postat av
Beaver14
Arsenal-Chelsea ikväll då. Årets framgångssaga (fram tills för ett par veckor sedan) mot årets "laughing stock". Kan bara sluta på ett sätt kan man tro, men självförtroendet som arsenalsupporter är tillbaka på 2019 års nivå så jag förbereder mig på det värsta.
Perfekt match för Arsenal att studsa tillbaka i, Chelsea är i fritt fall och det känns i dagsläget som det inte kommer bli några mer poäng denna säsongen, och man räddas troligtvis enbart pga att för många andra lag ligger bakom och det inte är möjligt att åka ur.
Ska man vända på det och se någon ljusglimt i det från Chelsea's sida så är det väl att Arsenal inte vunnit på 4 matcher och också helt fått grus i maskineriet. Är det någon gång denna säsongen man kan ifrågasätta Arsenal's mentalitet och att man vikt ner sig så är det just nu.
Skulle Arsenal gå ut bestämt och göra 1-0 och 2-0 så är nog saken klar, för vem ska göra mål i detta Chelsea? Startar Lampard igen med 5 backslinje och 4 defensiva/centrala mittfältare så bör Arsenal ta detta utan problem.