Sorry, det är du som inte har koll. Några MAGA galningar, försökte fälla honom, helt i enlighet med Kaliforniska lagar, där det bara krävs 1,5 miljoner namnunderskrifter (12% av de avlagda rösterna) för att få till ett omval.
Resultatet av Recallen blev en överlägsen seger för Gavin Newsom, 62% röstade för att behålla honom som guvernör.
Detta är dessutom ungefär samma siffror som han får nu i Midterms.
Han har utropats som segrare med 76 % av rösterna räknade. Han har då 59% av rösterna medan hans motståndare Brian Dahle har 41 %.
Gavin Newsom easily wins reelection in California a year after recall
https://www.politico.com/news/2022/1...ction-00065814
Så läs på först innan du kommer med finns sinnesslöa kommentarer.
Han skulle krossa Trump. Inenhet är en så stor förlorare som Trump, han har förlorat;
• Popular vote två gånger.
• Electoral vote en gång
• Huset, Senaten och sitt eget ämbete på ett och samma år
• Hans kandidater i Midterms blev krossade och förlöjligade
• Han har fem konkurser bakom sig
• Han förlorade 64 rättegångar om valfusk
• Han förlorade rättegångarna om företagsbedrägeri med hänvisning till Trump University och Trump Foundation
• Han förlorade stämningarna mot Big Tech, Facebook mfl, mot MSM dvs CNN mfl samt mot Hillary et al om Muellerutredningen
Bara för att ta ett par av hans förluster genom åren.
Donald Trump är historiens största förlorare och kommer att falla än mycket tyngre denna gång 2024, då han dessutom har GOP emot sig.