2024-04-05, 21:32
  #7849
Medlem
Sjukt att se kontoutdragen. Pokerproffset spelade alltså bort 76000 kronor på en enda dag. 😮
2024-04-05, 21:36
  #7850
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frasselagesen
Jag satt och läste Expressen.se nyss. Jag fick för mig att de hade en bild på Bumbi på huvudsidan. Tyvärr var det fel. När jag läste noggrannare såg jag att det var prinsessan Birgitta.
Men håll med om att de är ungefär lika "vackra" idag....


🤣🤣🤣det där är elakt mot prinsessan Birgitta🤣🤣🤣
2024-04-05, 21:39
  #7851
Medlem
Tror ni hon kommer att gå på förhandlingen, på henne lät det som att hon inte kommer att göra det och tur är väl det. Fatta va pinsamt att sitta där när de spelar upp exempel på hur det kan låta i hennes lajv 🤣🤣🤣
2024-04-05, 21:40
  #7852
Medlem
Flurps avatar
Nu är ja full men när jag ögnade igenom kontoutdrag ser det iaf ut som hyran april är dragen?
2024-04-05, 22:04
  #7853
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flurp
Nu är ja full men när jag ögnade igenom kontoutdrag ser det iaf ut som hyran april är dragen?

Hyran är betald 19e feb? Således för mars månad? Kontoutdraget är från 14e mars så betalningen av april månads hyra den 19e mars syns inte än…. Om den nu är betald.
2024-04-05, 22:17
  #7854
Medlem
Har varit väldigt tyst från dumbo idag 🤔
2024-04-05, 22:33
  #7855
Medlem
RobieBwois avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nationalizten88
Vilken jävla bajsmacka hon har fått hahaha Förvaltare som bor typ 60 mil norrut. En förvaltare hon aldrig kommer träffa personligt. Nu drog dom åt tumskruvarna rejält, hur tror ni hon kommer hantera detta ???

https://mrkoll.se/person/Bengt-Wessman-Skargardsvagen-6-Ronneby/sqqkuerAsqqkDYuqDYuqcYfrbTAQmcYfrkyqRaQpuhQkyqRaQu erA

Han är anställd av ett Västerås-bolag som arbetar professionellt med godman- och förvaltarskap, men själva förvaltaren som föreslås bor i Ronneby. Det är dock 18 mil så det är en del. Gissar väl att kommunen ersätter resor till Ängelholm...
2024-04-05, 23:01
  #7856
Medlem
nationalizten88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RobieBwoi
https://mrkoll.se/person/Bengt-Wessman-Skargardsvagen-6-Ronneby/sqqkuerAsqqkDYuqDYuqcYfrbTAQmcYfrkyqRaQpuhQkyqRaQu erA

Han är anställd av ett Västerås-bolag som arbetar professionellt med godman- och förvaltarskap, men själva förvaltaren som föreslås bor i Ronneby. Det är dock 18 mil så det är en del. Gissar väl att kommunen ersätter resor till Ängelholm...

Nåja ett proffs till skillnad från den förre förvaltaren. Nu kommer bank id ryka inte en spänn till annat än överlevnad
alla räkningar kommer betalas när hon får in pengar. Eftersom hon inte kan ha en enda krona utan att spela bort den
så gissar jag att det blir hemleverans av matkassar alternativ matlådor. Swish kommer hon bli av med och spärrad på
bankid samt frejaid för all framtid. Bara skattesmällen kvar, blev ett glas findricka i afton för att fira :-)
2024-04-05, 23:18
  #7857
Medlem
RobieBwois avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nationalizten88
Nåja ett proffs till skillnad från den förre förvaltaren. Nu kommer bank id ryka inte en spänn till annat än överlevnad
alla räkningar kommer betalas när hon får in pengar. Eftersom hon inte kan ha en enda krona utan att spela bort den
så gissar jag att det blir hemleverans av matkassar alternativ matlådor. Swish kommer hon bli av med och spärrad på
bankid samt frejaid för all framtid. Bara skattesmällen kvar, blev ett glas findricka i afton för att fira :-)

Citat:
Optios intressebevakare åtar sig en del uppdrag där ingen annan person, lekman eller professionell, vill åta sig uppdraget för att det är för svårt eller komplicerat. Ibland beror det på att huvudmannen absolut motsätter sig förvaltarskap.

Det ska bli intressant Enligt sidan har Optio under alla 11 år inte avböjt ett enda uppdrag, blir Bumbi det första?
2024-04-05, 23:52
  #7858
Medlem
Även om jag tycker denna tråd har oerhört mycket "kärringskvaller" och en drivande agenda för att få Bumbi att fortsätta med sina streams/spelande, så är det sorgligt att se hennes kontoutdrag, hur hon spelade bort alla sina pengar på 12 timmar i mars. Man kan ju bara se detta som en live-dokumentär över en spelberoendes nedåtgående spiral och att alla med olika beroende fungerar på samma sätt. Man gör vad som krävs för att kunna fortsätta med sitt beroende, även om man sitter ensam i kammaren när mörket väl faller.

Kan ju hoppas att förvaltareskapet, om jag tyder det rätt, satt igång igår och därav kommer det bli mindre av Bumbi tills hon har hittat nytt sätt att runda reglerna, om hon ska låna andras bankid eller vad hon kan hitta på. Man får bara hoppas att hon en dag får den hjälp hon behöver, även om det innebär inlåsning av något slag, då hon själv inte verka inse hur grova hennes problem är.
2024-04-06, 01:31
  #7859
Medlem
Von.pigpelts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WitchLT
Nu ska jag fil-dumpa igen lite gött här.

Dumbi har bett om att bli AV med sin godman till tingsrätten - men överförmyndaren har som svar på det istället bett om ett interimistiskt beslut om att hon istället ska få tillbaka sin förvaltare.
Det finns flera nya goa dokument som kommit in till ett nytt ärende nummer hos tingsrätten.

Bland annat yttrande från Dumbi, ÖVF och kontoutrag samt vem de vill ska bli hennes nya förvaltare - alltså inte Josefine.

Varsågoda!
https://delafil.se/428e6b0e6001c9ef/Helsingborgs_TR_Ä_2187-24_Aktbil_1,_BEGÄRAN_OM_UPPHÖRANDE_AV_GODMA.pdf

https://delafil.se/ba32bf59fbb12100/Helsingborgs_TR_Ä_2187-24_Aktbil_3,_Yttrande_från_Överförmyndarnäm.pdf

https://delafil.se/277383e95882a802/Helsingborgs_TR_Ä_2187-24_Aktbil_6,_Bilaga_3___-_kontoutdrag_.pdf

https://delafil.se/b0f881eae4194712/Helsingborgs_TR_Ä_2187-24_Aktbil_14,_BESLUT_-_nu_fråga_om_byte_av_r.pdf

https://delafil.se/7b41da61cd4cffe3/Helsingborgs_TR_Ä_2187-24_Aktbil_15,_Yttrande_från_Överförmyndarnäm.pdf

https://delafil.se/2b93114e00965e76/Helsingborgs_TR_Ä_2187-

24_Aktbil_15,_Yttrande_från_Överförmyndarnäm_(1).p df


Ibland så blir jag bara så lycklig i själen av att logga in här och bli uppdaterad tusen tack för du tar dig tiden att palla re med detta 👍💯❤️

Jag hade betalat bra för att se henne live för en gång skull, och enbart för att få se henne läsa upp vad som står i dessa dokument 😂😂😂 hahaha
Även att se tingsrättens ansikten när videoklippen spelas upp på fröken dagcenter..
skönt att du visar en del av den riktiga världen SOM INTE BOR ONLINE vem du är. ÄNTLIGEN!

Det börjar krypa emot sitt slut för lilla dumbi JAAAAAAA YIIIIIPIIIIIIIEEEEEE (drottningens efterblivna läten.)
Och hon tror på fullaste allvar att hon skulle bli av med dom helt? Stackarn. 🤭
Tänka sig att åter igen straffar det sig att både vara stor i käften och finnas online överhuvudtaget bumban..
Säger det igen piller,poker,internet är förbjudet område för dig. Ajabaja !

Det är nu klandervärd skulle ha sparat sig och skickat swish så man fick höra hennes försvarstal angående det här. 👍👍😂😂

Detta var ju sjukt underbara nyheter så här på nattkvisten.
Nu ska jag in och spela poker för 2000kr bara för att hylla denna stund eller vad säger du bumbi ska vi köra på 3000? Annars är det väl inte lönt?
(Spelar inte.)

Du kommer snart bli varse vad det betyder att vara omyndigförklarad, oj jag menar ha en förvaltare som jobbar åt dig.
2024-04-06, 01:35
  #7860
Medlem
Von.pigpelts avatar
Jag fundera på att göra en tavla likt Chrilles pappa (kungligt gjort, det bor nog en svinpäls i han med.) men istället för löftet av Chrille som han hade så ska jag ha detta utlåtandet.

Kanske även försäkringskassans första korrekta bedömning dom gjorde angående henne.
Fan får göra ett litet altare.
Vi är ju trots allt bumbi sekten eller?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in