2022-05-24, 18:21
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nordanvindarna
Men det ÄR ett intressant fenomen faktiskt, även om man inte behöver bli upprörd

Har noterat det vid vissa tillfällen. Ett av de mer tydliga var när den så kallade "Flashback-läckan" kom i dagen för ett par år sedan när henvänstern hade fått tag på en massa användarnamn och mailadresser från ett intrång.

I diskussionen som följde dök det upp ett jävla ton med inlägg från medlemmar som varit registrerade hur länge som helst men gjorde sitt första inlägg i den tråden. Inläggen bestod oftast av en enkel oneliner i stil med "hahahaa nu åker rasisterna dit, vad roligt det ska bli att se när de blir av med sina jobb".

Så fenomenet finns.

Vad det är för typ av människor som sitter på tio år gamla konton och har kvar sina inloggningsuppgifter har jag ingen aning om dock Vänstermänniskor och udda existenser i huvudsak är min gissning

Tror det är hackade konton ofta som kanske värmer upp med lite inlägg innan de går på att scamma eller trolla.

En "normal" anledning kan annars vara ifall de har kontot för att läsa - prenumerera på trådar och kanske för att köpa droger e dyl via pm.

Vissa har inget intresse att prata om allt möjligt men om något brott eller skvaller händer i deras närhet - topics de personligen berörs av så börjar de plötsligt skriva.
__________________
Senast redigerad av TigerKid2 2022-05-24 kl. 18:29.
Citera
2022-05-24, 18:28
  #26
Medlem
Bajslukts avatar
Jag tycker att det är kul att se.

Jag minns en skvallertråd där någon kändis gjort något galet. En användare från typ 2008 dyker upp, med sitt första inlägg någonsin, och skriver något i stil med "tror d e markolio".

En gissning som visade sig vara helt fel, dessutom.

Varje gång jag ser det så undrar jag vad bakgrunden är.
Citera
2022-05-24, 18:36
  #27
Medlem
Man har inte något vettigt att säga, men oftast tror jag inte man pallar att logga in, sen ibland om man är full eller bäng blir man sugen på att skriva en rad!
Citera
2022-05-24, 18:41
  #28
Medlem
Badsteges avatar
Jag förstår överhuvudtaget inte problemet. Det är väl inläggen som är intressanta och inte användarens registreringsdatum eller antal inlägg.

Finns säkert folk med över 80 000 inlägg som spottar ur sig en del substanslös smörja också emellanåt, dvs. inte ett problem enbart kopplat till långreggade inläggsdebutanter.
Citera
2022-05-24, 18:41
  #29
Medlem
Men snälla, lösen finns ju lagrat i datorn och plus att man kanske loggar in med jämna mellanrum men lurkar mest. Man behöver inte komma ihåg sitt jävla lösen.
Citera
2022-05-24, 18:45
  #30
Medlem
oresundsbroens avatar
Jag har också undrat över detta länge.

Det som tog priset var typ när nån snubbe från 2002 skrev sitt femte inlägg hahaha
Citera
2022-05-24, 18:46
  #31
Medlem
Men, va…

Vederbörande är väl lite blyg, åsså kommer du och slår en slägga i skallen på vederbörande.

Läste inte tråden du refererar till men jag tolkar det som att det mycket väl kan vara ett legitimt inlägg, och av någon som är insatt i pokerkretsar, vilket de flesta av oss inte är.

Sen kan det ju röra sig om ett inlägg som behöver göras men att ingen annan steppar upp och gör det.
Min man har fortfarande bara skrivit ett inlägg, efter minst tio år.
Det hade blivit kalabalik i nån ungdomsturnering, och msm hade såklart inte skrivit vilket lag/föräldrar som hade vevat. De flesta här inne förstod ju hur det förhöll sig men ingen orkade skriva det, så då gjorde han det, läste av resultatschemat (eller vad det kan heta) och bevisade vilka det var.
Citera
2022-05-24, 18:46
  #32
Medlem
oresundsbroens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ichironiwa
Man har inte något vettigt att säga, men oftast tror jag inte man pallar att logga in, sen ibland om man är full eller bäng blir man sugen på att skriva en rad!

Citat:
Ursprungligen postat av Badstege
Jag förstår överhuvudtaget inte problemet. Det är väl inläggen som är intressanta och inte användarens registreringsdatum eller antal inlägg.

Finns säkert folk med över 80 000 inlägg som spottar ur sig en del substanslös smörja också emellanåt, dvs. inte ett problem enbart kopplat till långreggade inläggsdebutanter.
Hahahaha två fantastiska exempel som kommer ge TS ännu mera huvudbry
Citera
2022-05-24, 19:00
  #33
Medlem
Hussefars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ichironiwa
Man har inte något vettigt att säga, men oftast tror jag inte man pallar att logga in, sen ibland om man är full eller bäng blir man sugen på att skriva en rad!

Ja, jag tror att det är väldigt många som förlorar FB-oskulden på fyllan!
Citera
2022-05-24, 19:08
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jungman-Jansson
Många gamla konton som varit oanvända länge blir "kapade" från diverse läckor och används för att försöka blåsa folk eller (särskilt under senaste tiden) trolla för Ryssland.
Men ja, jag har sett det du syftar på ofta på senaste och jag är nyfiken över varför då det inte verkar finnas något syfte med posterna

Alldeles säkert. Att tokposta handlar då om att få upp antalet inlägg för att få upp ”trovärdigheten” och se ut som en gammal erfaren medlem.
Citera
2022-05-24, 19:13
  #35
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av WhyAreYouBrainDead
Tråd finns i Laidback om detta.

(FB) Snygga förstainlägg

Tror inte det spelar jättestor roll i nuläget då TS inte ens varit medlem i en månad. Snyggt användarnamn förresten!
Citera
2022-05-24, 19:24
  #36
Medlem
AnOldBeginnings avatar
Man borde helt klart kunna stänga sina konton. Kanske till och med auto-stänga de efter viss tid av tystnad.

Bara ett lösenord är inte särskilt starkt skydd (i tillägg nästan inga kravregler på lösenordets styrka).

Ett gammalt konto som varit oanvänt i flera år är endast användbart för betalda kapare för att sprida "pålitlig" propaganda.
Det är ingen som lider av att de behöver skapa ett nytt konto efter 3 år utan att ha haft något att säga.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in