Citat:
Ursprungligen postat av
Stockholmsjevel
Varför inte köpa billigare märken men av hög kvalitet från första början? Sjukt att främja tillverkare vars enda syfte är att utnyttja de som lyckats.
Alla kläder görs i Kina eller i Bangladesh i vilket fall som helst. Stora bolag har själva åkt på barnarbete och miljöförstöring. Ser inte skillnaden på replika kläder som mot original faktiskt. Idag är utformning i princip identisk med original med undantag på kvalité. Man får vad man betalar för i många fall, men det gäller även märkeskedjor som Zara bland annat.
Har nyligen fått upp ögonen och har handlat och importerat flertalet paket senaste 2 åren. Hit or miss minst sagt men man lär sig att måtta ordentligt. Det tar i regel längre tid att handla. Dels just för att storlekarna varierar krafitgt men också tiden innan de anländer till lager i Kina, innan paketet hamnar i Sverige och tulldeklareras. Ingenting man gör för att fylla på garderoben enligt mig. Skickar kanske 2-3 paket om året innehållandes lite schyssta plagg dom minst sagt sticker ut. Ingen bryr sig om vad du klär dig i. Bara dom som är intresserade vet vad Balenciaga är, eller så har dom sett en kändis med det.