• 2
  • 3
2022-05-10, 19:36
  #25
Medlem
Bleppe_Bfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IngetNick2
Kommer PS6 ens att ha någon egen beräkningskraft eller blir det ren streaming?

Du spårar.

Kräver så låg latency att det inte går idag.

Med tanke på vilka stålar microsoft och sony har så skulle de i teorin kunna sätta upp datacenter och dra dedikerad fiber till alla större städer, fördelarna skulle vara att man inte riskerar att konsollerna blir jailbreakade. Blir ingen chip shortage eller scalping av konsollerna heller.

Tar det dock för djupt osannolikt. Kolla varför OnLive och Stadia tankade, laggigt, komprimeringsartefakter och ofta blev det disconnects.
Citera
2022-05-10, 19:41
  #26
Medlem
Bleppe_Bfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheSurvivor87
Bra initiativ där att starta en tråd om ett eventuellt ps6 när ps5 är relativt nytt på marknaden

Släpptes November 2020. En spelkonsollsgeneration brukar vara på omkring 5 år. Låt gå för att det varit chip shortage, men det tar ju ett tag att utveckla konsoller. Trådstarten bygger ju på att de söker hårdvaruutvecklare till en ny konsoll.
Citera
2022-05-10, 20:22
  #27
Medlem
putteH_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GormDenGamle
Irrelevant.



Källa: https://marketresearchtelecast.com/p...rumors/247268/

Nja det tycker jag inte. Hur många PS6 skulle du vilja ha? En till sovrummet, en till vardagsrummet?
Citera
2022-05-10, 20:51
  #28
Medlem
Konsoltillverkarna jobbar alltid på ny hårdvara. Det är inte så att när PS5 släpptes så började Sony pilla sig i navel de kommande åren, utan går förmodligen omedelbart till planerandet av PS6.
Citera
2022-05-10, 22:07
  #29
Medlem
WhereIsRussias avatar
PS6 borde vara en interaktiv 4D-projektor så spelaren hamnar i spelvärlden utan VR och annat trams. Kanske att sensorer på kroppen behövs så man känner det man utsätter sig för i spelet
Citera
2022-05-11, 08:51
  #30
Medlem
Pusts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bleppe_Bf
Släpptes November 2020. En spelkonsollsgeneration brukar vara på omkring 5 år. Låt gå för att det varit chip shortage, men det tar ju ett tag att utveckla konsoller. Trådstarten bygger ju på att de söker hårdvaruutvecklare till en ny konsoll.

PS5 har knappt kommit igång med att visa sin kapacitet. Många spel kommer väl fortfarande pga chipbristen även släppas till PS4, vilket gör att spelen måste "nedgraderas" för att fungera på den tidigare generationen också.
Citera
2023-02-13, 03:30
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IngetNick2
Kommer PS6 ens att ha någon egen beräkningskraft eller blir det ren streaming?


Ps6 som ”Stadia” - Nej tack
Citera
2024-09-17, 16:43
  #32
Medlem
GormDenGamles avatar
Citat:
Reuters rapporterar att AMD återigen fått kontraktet med åtminstone Sony, och att denna upphandling ägde rum redan 2022, vilket innebär att konkurrenterna Intel och Broadcom förlorat racet om att leverera den kritiska hårdvaran.
Tydligen handlade det främst om kompatibilitet med tidigare konsolgenerationer för Sony, vilket innebär att PS4- och PS5-mjukvara sannolikt är kompatibel med Playstation 6.
https://www.gamereactor.se/rapport-a...ion-6-1398663/
Citera
2024-09-17, 16:45
  #33
Medlem
AGHORIBABA1008s avatar
Jag gissar att PS6 släpps hösten 2030.
Citera
2024-09-17, 16:47
  #34
Medlem
GormDenGamles avatar
Citat:
PS6 Is Already Deep in Development, Backwards Compatibility of High Importance.
Citat:
While the next-gen console’s currently unannounced, we’d expect it to be officially revealed in 2026 or 2027.

https://www.pushsquare.com/news/2024...igh-importance
Citera
2024-09-17, 16:48
  #35
Medlem
swebarbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AGHORIBABA1008
Jag gissar att PS6 släpps hösten 2030.

Inte riktigt så sent, tippar snarare 2026-2027 nån gång kan man väl förvänta sig den kommer. Då är ps5 rätt så gammal redan vid det laget..
Citera
2025-02-19, 17:12
  #36
Medlem
GormDenGamles avatar
År 2028 kanske det blir en PS6 enligt Shuhei Yoshida.
Citat:
If it’s seven years, we’ll see a new one in 2027. I have no information about the next PlayStation, but it feels a bit too early for me to say. The PS5 generation was slowed down because of manufacturing issues. If the next PlayStation comes out in 2028, that feels right to me. Microsoft had their leak about a 2028 plan. Maybe both of them will come out then. There are diminishing returns from the semiconductors.

https://venturebeat.com/games/shuhei...xit-interview/
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in