Citat:
Ursprungligen postat av
Stygotius
Typ Tsunoda eller Stroll. De skulle tveklöst vinna race (och mästerskapet) i en MB år 2014, givet att de inte en snabbare stallkamrat.
Det är inte så enkelt, ditt stolpskott.
All form av idrott/sport (inte bara motorsport) är en material och/eller lagsport där materialet, resurserna och kunskapen till utövarna och teamet runt är helt avgörande för att kunna uppnå ngn form av succé. Vi kan väl ta ett exempel, varför tror du att Zlatan presterade sämre på landslaget än vad han gjorde i klubblagen? En enkelt spelare/tränare utgör ingen större skillnad för ett fotbollslag, och en enkelt förare/teamchef/ingenjör kan inte utgöra ngn större skillnad för ett team inom F1/motorsport, det krävs ett starkt lag/team i hela paketet för att vinna pokaler.
Men toppförarna i F1 är väldigt, väldigt (förjävligt) bra, medans de andra förarna som kör för de olika toppteamen är väldigt bra förare, förarna som håller sig i mittskiktet är bra F1 piloter, medans förarna som håller sig i botten är mediokra som bäst.
Du tror inte att det är en anledning till att varför Mercedes har Hamilton på en årslön på en med närmare 1 miljard SEK? eller varför Ferrari/RBR hyrde just Leclerc/Verstappen? Varför tror du att fotbollsklubbar som tex Real Madrid eller Man City betalar en mängd med pengar för spelare?