SVD: UD bjöd in muslimska ambassadörer
Citat:
Ett 30-tal ambassadörer från länder i Nordafrika, Mellanöstern och Ostasien, samt länder i Europa med stor muslimsk befolkning, kom på torsdagen till mötet på utrikesdepartementet (UD).
Citat:
– De förstår och uppskattar de omfattande friheter som finns i det svenska samhället, men många av dem kan inte se att det skulle vara ett uttryck för yttrandefrihet att bränna islams heliga skrift, säger Robert Rydberg.
Citat:
Det är samtidigt oklart om det går att nå en genomgripande förståelse för den svenska yttrandefriheten och att det i den ingår att man får bränna heliga skrifter.
– Jag ska vara ärlig och säga att det är svårt. Vi har väldigt olika utgångspunkter. Men jag uppfattade också att jag nådde fram när jag lyfte fram argument att om vi skulle ändra vår lagstiftning så skulle vi ge en del av de högerextrema krafterna här i landet vatten på sin kvarn, säger Robert Rydberg.
https://www.svd.se/a/oWb2wW/muslimska-ambassadorer-bjods-in-till-ud
Kabinettssekreterare Rydberg har haft möte med "muslimska" ambassadörer och informerat dem att Paludan anmälts för hets mot folkgrupp.
Ambassadörerna uttryckte missnöjde över "hopblandning" av fredliga demonstranter och våldsverkare.
Ambassadörerna kan inte förstå att Koranen får brännas, vilket ingår i de omfattande friheter som finns i det svenska samhället.
Är UD:s krishantering tillräcklig?
Bör UD istället ha tagit upp att det är deras medborgare som inte följer svenska lagar?
Kan det tänkas att regeringen går dessa länder till mötes och återinför hädelselagar?