Citat:
Ursprungligen postat av
Fyrahundratolv
Smart

case closed!
Min dygnsrytm är sisådär. Jag kunde inte ta Concerta eller Ritalin depot för att jag bryter ner medicin långsamt och de satt i så jag inte kunde sova. Jag fick då istället snabbverkande Ritalin. Efter ett tag lärde jag mig precis hur jag skulle dosera för att det skulle funka med att sova sedan och när jag behövde vara mest pigg.
Hos mig såg det ut så att skulle jag jobba ställde jag klockan en timme innan jag skulle upp, tog medicin, somnade om och vaknade pigg. Sedan tog jag nästa dos efter en stund. Sedan en tredje dos på eftermiddagen och eventuellt lite på seneftermiddagen.
Jobbade jag inte så tog jag vid frukost och vaknade mycket senare. Sedan tog en dos en bra bit efter det. Sedan somnade relativt sent.