Jag är absolut emot dödande av civila naturligtvis, och är ryssarna bakom detta och det är sant så ska de naturligtvis behöva krypa fram till ICC för att få en dom, men kom ihåg att du endast får en färdig bild av konflikten från en sida i västlig media idag. Och på tal om ICC. USA är inte med i ICC, vilket ju gör Bidens uttalande om att Putin är en krigsbrottsling rent tragikomisk och bara säger något om hur lite självkritik och självinsikt som finns i staterna.
Om du tänker efter vad målet med invasionen från ryssarnas sida är så är den inte att ha ihjäl civila. Det är inte en bild jag fått serverad från RT eller någon direkt Putinist-kanal.
Det är något man kan sluta sig till utifrån att själv ta in källor som finns fritt att kolla på.
Putin har själv beskrivit Ukraina som ett broderfolk. Se filmen Ukraine on fire.
Se även det tal han höll efter att invasionen inleddes OCH talet han höll 24:e februari i år
https://www.youtube.com/watch?v=1qS6J-WbTD8
Jag säger inte att allt han säger är sant, men tänk på vilka som är åhörarna. Han pratar även till Ryssar. Han pratar till Ukrainare. Tolka det hur du vill, men gör DIN EGEN tolkning.
Och så finns det många fler källor naturligtvis... :-) Västlig media innehåller också korn av sanning ibland.
Sedan har vi det faktumet att miljoner ryssar har släkt och vänner i Ukraina. Konstantin Kisin från YT-kanalen "triggernometry" har släkt på båda sidor. Finns hur många exempel som helst. Det finns ett motstånd mot kriget i Ryssland av denna anledning som är stort. Och det skulle av naturliga skäl vara korkat att gå in med en strategi så att många civila dog. Dvs det utesluter att urskiljningslöst använda stalinorgeln mot platser med civila och att göra som USA gjorde (senast i Afghanistan med B52 och massiva bombningar). Speciellt utesluter det att använda bombmattor mot städer (som ju de alierade gjorde i WW2).
Ta USAs olagliga invasion av Irak som exempel, bara för att ta ett axplock av alla vedervärdiga saker de ställt till med. De såg först till att ha ihjäl 500 000 barn i Irak genom sanktioner, och samtidigt försvaga militären i landet. Sedan bombade de skiten ur dem med sina "precisionsbombningar" när kriget inleddes som vi i Sverige fick ta del av och som jag tror alla som var med på den tiden kommer ihåg. Men uppskattningar görs ändå att ca 500 000 civila dog av detta EFTER att kriget inletts.
Du får gärna rätta mig om jag har fel här. Jag går på vad jag kan utläsa från
https://en.wikipedia.org/wiki/Casual...f_the_Iraq_War
Exakta siffran är inte så jätteviktig. Poängen är att Ryssland gick INTE in med att lägga bombmattor och totalt ignorera civila förluster. Att det finns civila som dött är svårt att undvika i alla krig, men valet de gjort är att mer gå in med marktrupp och försöka isolera och bekämpa stridande. Därav att de inte gått in i städer, åtminstone inte innan de tömts på civila.
Men målet strategiskt är att Ukraina inte ska bli en del av NATO. Ryssland vill fortsätta att ha relationer till landet (via släkt, handel, etc). Så det är uppenbarligen kontraproduktivt att ha ihjäl civlia.
Sedan har andra tidigare poängterat att Putin kan knappast styra varje soldats agerande i varje situation. Det finns alltid rötägg. Wikileaks avslöjade flera saker som Amerikanerna försökte dölja, som abu ghraib eller dödandet av civila från helikopter. Och kom ihåg att det finns rötägg även på den Ukrainska sidan. Alla känner ju till att det finns öppna nazister som när ett hat sedan länge mot ryssar (dvs de är inte helt oväntat rasister). Vi har krigsbrott begångna även av Ukraina. Jag tänker bland annat på artilleribeskjutning från Ukrainsk sida mot stadskärnor med artilleri och robot med klusterbomber. Vi får väl se hur pass sant allt detta är efter kriget. Men just nu är ALLA uppgifter från kriget en REN partsinlaga man behöver ta med en REJÄL skopa med salt.