2022-03-24, 07:21
  #49
Medlem
HaveFuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silvret
Korruptionen består alltså i att det serveras kaffe och fikabröd vid politiker-sammanträden i en av Sveriges största kommuner.

På min tidigare arbetsplats fick vi frukost varje morgon. Måste ha varit organiserad brottslighet enligt Allard.
Nu pratar vi skattepengar, inte ett företags vinst. Politikerna kan gott köpa sin egen fika.
Citera
2022-03-24, 08:36
  #50
Medlem
Folkkommissaries avatar
Markus Allard har rätt. Tycker det är fullt rimligt det han anför.
Citera
2022-03-24, 09:31
  #51
Medlem
Silvrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HaveFun
Nu pratar vi skattepengar, inte ett företags vinst. Politikerna kan gott köpa sin egen fika.

Hade företaget inte köpt frukost till anställda hade det blivit mer pengar över till vinst. Således mer pengar att beskatta.
Citera
2022-03-24, 09:35
  #52
Medlem
Silvrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av calmsolution
Allt detta är kostnader som finansieras av medborgarnas skatteinbetalningar, det är stor skillnad mot om ett privat företag finansierar det för sina anställda med sina försäljningsintäkter. Då blir det i slutändan aktieägarna som betalar och är det orimligt så kommer styrelsen ryka.

När man har 600k för politikerfika och samtidigt drar ner på budget för pensionärer kan det jämföras med ett företag där man fikar men inte har råd med löner eller utrustning för verksamheten. Jag skulle vilja se den bolagsstyrelse som fick sitta kvar efter den prioriteringen trots att det inte är olagligt eller ”organiserad brottslighet”.

Det är inget konstigt att företag gör sig av med utrustning och personal för att spara pengar. Samtidigt som styrelse och VD har god ersättning.
Citera
2022-03-24, 09:41
  #53
Medlem
Silvrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UndeadNinja
Korruptionen består väl snarare i allt märkligt kring namninsamlingen för folkomröstning och hur det här motarbetats.

Det med gräddtårta handlar väl om prioriteringar hos dessa kommunpolitiker som skär ner på exempelvis färdtjänst och annat medans man köper fika till sig själva för skattebetalarnas pengar.

Det är väl inte så svårt att förstå att man blir upprörd?

Har man dessutom sett några debatter från kommunfullmäktige så förstår man det ännu bättre.

Svenska politiker gör väldigt skeva prioriteringar överlag med skattemedel och de verkar dessutom tro att de inte ska behöva stå till svars för vad de gör eller ens behöva svara på frågor.

Dessa politiker behandlar befolkningen som sina "subjects", som ska tjäna dem genom att betala skatt. Det är inte politikerna som ska tjäna folket, enligt dem.

Budgeten för färdtjänst kan ha varit orimligt hög samtidigt som man också vill skapa en trevlig tillvaro för politiker och anställda i offentlig sektor. Ska alla i offentlig sektor leva på existensminimum på grund av någon fix idé att det ej får finnas en övre gräns för hur mycket pengar som ska satsas på just färdtjänst så kommer man bara attrahera skräp.
Citera
2022-03-24, 10:38
  #54
Medlem
Sverigegrabbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gulsmurf2
Allard har vissa poänger ibland, men kan också vara extremt jobbig. Fikat är bara onödigt i denna situation. Lägg energin på annat, även om han kan ha poäng i sak.

Ja det känns som han silar mygg och sväljer kameler rätt ofta nuförtiden.
Citera
2022-03-24, 10:43
  #55
Medlem
BoHanssons avatar
Hur mycket av de 600 000 står gräddtårtan för?

Tror inte det är hela fikabudgeten.
Citera
2022-03-24, 10:45
  #56
Medlem
Det är ju uppenbart att han syftar på ett organiserat och systematiskt slöseri av skattemedel. Politikerna saknar uppenbarligen respekt för skattebetalarna och har noll problem med att lyfta höga arvoden samtidigt som det tydligen finns en jättepost för fika i budgeten.

Någon skriver att Markus Allard hakar upp sig på gräddtårta och upprepar sig. Hm, kan det inte vara så att det är någon annan som hakat upp sig (på att äta) gräddtårta och han sett några för många gräddtårtor beställas genom åren? Om han tar upp det som ett problem, inte får något gehör och fikandet fortsätter - är det då Allards fel om han måste ta upp frågan igen?

Och ts, Markus Allard är såklart helt psykiskt frisk. Är du en av de fikande politikerna i Örebro eller vad är ditt problem?
Citera
2022-03-24, 10:46
  #57
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BoHansson
Hur mycket av de 600 000 står gräddtårtan för?

Tror inte det är hela fikabudgeten.

Nej förmodligen ingår andra former av bakverk såsom kanelbullar, godbitar, wienerbröd och småkakor också. Samt förstås kaffe, mjölk och socker. Örebroarna får nog minsann valuta för sina skattepengar.
Citera
2022-03-24, 10:53
  #58
Medlem
vetenskapspartiets avatar
Nästan all kommunpolitik i Sverige är helt genomkorrupt. Det har han skrikit om sedan år tillbaka. När folk inte lyssnar på detta så skriker han kanske högre?
Citera
2022-03-24, 11:08
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sverigegrabben
https://www.youtube.com/watch?v=luPtVl8Turs

Markus Allard har blivit känd av många som en polemisk debattör, populär speciellt bland lite yngre män och det är förståeligt. Men nu tycker jag det verkar som Allard blivit väldigt instabil.. I en ny video så sitter han på ett Zoom-möte med kommunen och gapar om gräddtårtor som kommunen får på möten som tydligen är enormt stor grej.. Plus att han i samma veva går ut och anklagar alla som inte tillhör Örebropartiet för att vara korrupta. Det luktar rättshaverism lång väg.. Jag la denna i psykologi då detta inte egentligen är en politisk fråga utan mer en psykologisk sådan. Min fråga är alltså vad ni tycker om detta? Personligen tycker jag inte han beter sig riktigt klokt här och är väldigt svår att ta seriöst..

Det här är inget Markus Allard-problem, utan snarare ett nationellt politiskt problem. Medan vi sliter arslet av oss på våra jobb så sitter alla våra politiker på arbetstid och pratar nonsens. DÄR har du problemet.
Citera
2022-03-24, 11:16
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bouncingwiththat44
Tyvärr tror jag inte Örebro är ett unikum utan det ser ut såhär i de flesta kommuner.

Rosa enhörningar och kommunpoeter..
Som jag har hört en pappa berätta, så är socialtjänsten mansföraktande. I och för sig, alla kommuner är ju det numer *hatar't
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in