Citat:
Ursprungligen postat av
Mallas
Är uppvuxen i kalmar och norrliden har alltid förknippats med invandraghetto och socialt utslagna svenska likaså oxhagen vi kalmarbo med normala levnadsvillkor besöker aldrig dessa områden man har lärt sig under sin uppväxt att passa sig för dessa träsk men det är där problem finns så länge avskumet håller sig där ute inga problem men polisen håller koll på dessa ytor vi andra läser i tidningen om allt skit istället men som sagt norrliden är ett glömt område
Sådär låter bara inskränkta rädda svenneföräldrar. Det pågår lika mycket narkotikaförsäljning, personrån och annan skit på Kvarnholmen, kring Södercentrum och Tegelviken som det gör i Oxhagen och Norrliden. Om man aldrig besöker dessa två stadsdelar med omnejd så missar man ganska mycket i sin egen hemstad. Jag har jobbat dag som natt i norrliden i 5 år, aldrig känt mig otrygg. Betydligt större gemenskap där än i andra stadsdelar. Men visst är det många socialt utsatta som bor där. Absolut.
Men detta med skjutningarna har inget med Norrliden som stadsdel att göra. Vi Kalmarbor älskar kokain. Det är en guldgruva för drogmarknaden som allt fler vill komma åt. Och låter man kriminellt bottenskrap sköta en miljardnarknad så kommer skjutningarna att fortsätta till den dagen staten finner någon lämplig lösning på en fungerande narkotikahandel.