Citat:
Ursprungligen postat av
Svettiga-babbar
Yttrandefrihet på riktigt skulle nämligen innebära:
* Man får kritisera, ifrågasätta moderatorernas handlande
* Man får gå off topic i trådar
* Man får "tramsa"
Så kalla gärna Flashback vad fan ni vill, men yttrandefrihet kan ni inte göra anspråk på.
I början var Flashback tämligen löst modererad. Gick att skriva nästan vad som helst här. Men som alltid när man installerar en miljö med nära full yttrandefrihet, så får man ju genomleva alla nackdelarna med det, som så många vuxna människor redan känner till.
Extremt språkbruk, hatretorik, medvetet spridande av desinformation (i kolossal mängd), uppvigling mot både begrepp och enskilda personer eller rörelser, gränslösa personangrepp, trollande och provokation för sakens skull, psykologisk krigsföring, social fragmentering och radikalisering, enorma svårigheter att bygga tillit och gemenskap, diskussioner saboteras och infekteras och vilseleds och störs ut, som senare leder till missbruk och destruktivitet, varpå plattformen får sunkigt rykte, känt som avloppssystem, och mister trovärdighet och dras in i rättsliga problem och lagbrott osv osv.
På så sätt har Flashback dom sista 20 åren gradvis tillämpat ett starkare och starkare regelverk för att reglera yttrandena här, inklusive raderingar, varningar och straffåtgärder, papperskorgsförvisningar och avstängningar, så att en del av dom här företeelserna blir mindre. Det är fortfarande relativt högt i tak på Flashback, men inte i jämförelse med hur det var från början som ursprunglig idé. Man tolererar fortfarande förvånansvärt enorma mängder skit.
Man kanske sticker ut hakan lite extra, om jag säger jag tror Axelsson har nog vuxit upp med åren, lärt sig förlika sig med världen som den är, mindre rebell, och vad jag hört använder han reklampengarna från Flashback för att slippa jobba och resa jorden runt. Så något ideologiskt eller politiskt syfte med Flashback som forum är nog borta sen länge. Det är nog mer en inkomstkälla än något annat.