Citat:
Ursprungligen postat av
nbsp
Vad var det för fel på Astrid Lindgren-folkhemmet?
I Astrid Lindgren-folkhemmet var landet internt fredligt och effektivt som få andra då.
Astrid Lindgren-folkhemmet hade ett riktigt försvar med till mycket egenproducerade vapen, inte fjantiga nätverks- o insats- försvar. Det var i Astrid Lindgren-folkhemmet som en exceptionell internationell exportindustri med ett förädlingsvärde som få andra byggdes upp.
Du kan nog med tillförsikt se fram emot EMU, om EU inter imploderar innan, vi har inget undantag och Euron är obligatorisk för EU medlemmar.
EU, Nato och sen EMU så är Sverige som suverän nation utraderad, iofs så ger den förda invandringspolitiken på lite sikt samma resultat.
Hade Sverige varit en nykter nation och inte ett Astrid Lindgren-folkhem så hade man någonstans kring 50-talet verkat för att bygga en stark kärnvapenbestyckad Nordisk Union. Sverige var världens rikaste nation med många uppfinnare och framstående idrottare.
Men istället blev det Vilse i Pannkakan-politik, Astrid Lindgren-skola, feministiskt dialogförsvar och massinvandring. Denna modell var dömd att gå under och vi ska vara tacksamma för att ha kommit undan ryssen så lindrigt som vi faktiskt gjort. Ryssland hade mycket väl kunnat ta Gotland och Stockholm på bara några dagar under åtminstone de två senaste decennierna, och det är det som politikerna nu vaknat upp inför. Dvs att Ryssland är en farligt hungrig stormakt i vår närhet som vill dominera oss, och som hotar oss med militära medel.
Därför är ett svenskt NATO-medlemskap av godo, och därför måste det gamla Sverige dö, så att ett nytt Sverige (kapabelt till självförsvar) kan födas.