Citat:
Ursprungligen postat av
Regnpojken
Med vilka kryssningsmissiler?
Dom är väl snart slut vid det här laget.
Vidare vad hindrar USA från att svara eller ge taktiska kärnvapen till Sverige och Finland att svara med?
Anfaller du någon med kärnvapen så kan du räkna med att landet kommer göra vad som helst för att hämnas.
Slut på missiler? Det kan du nog sluta drömma om. Ryssland har ett väldigt stort arsenal om du inte är medveten om det.
USA har knappt några taktiska kärnvapen så det lär ju inte hända.
När det kommer till kärnvapen överlag så har Ryssland fler än USA, Kina och Frankrike tillsammans.
Därför tror jag inte att USA/NATO skulle vara så pigga på att äventyra hela sin existens genom att svara med sådana ifall Putin får för sig att använda några taktiska kärnvapen mot små länder som oss.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regnpojken
Ryssen klarar inte av Ukraina, hur fan ska de klara av Finland?
Fattar inte hur rysstrollen tänker.
Ukrainas militärstyrka är dock rankad långt högre än Finlands nu för tiden. Du får det att låta som om Ukraina skulle ha svag militär och att Finland/Sverige skulle vara en större utmaning för Ryssland?
Hade du haft någon kunskap om sakerna du vräker ur dig så hade du vetat att Ukraina har en av Europas starkaste militärer (bortsett från kärnvapen-nationerna).
De har militariserat landet enormt sedan 2014 plus faktumet att deras soldater har erfarenhet av aktiv konflikt sedan dess (erfarenhet är av stor vikt när det kommer till soldater). Nu blir Ukraina dessutom överösta med moderna vapen från Väst och är därför såklart ännu starkare än vad den officiella rankingen visar.
Lägg därtill att de har 44miljoner invånare och att alla män mellan 18-60 måste stanna och slåss.
Finland har 5 miljoner.
Du visar verkligen din okunnighet när du framställer Finland/Sverige som svårare mål för Ryssen än Ukraina. Vi lever inte 1939.
Putin verkar dra sig från att helt bomba sönder städer som Kiev m.m. (förmodligen pga. stor historisk anknytning till Ryssland). Tror inte du ska hoppas för mycket på att han skulle vara lika sparsam mot t.ex. Stockholm eller Helsingfors.
Och vad menar du med Rysstroll? Är du dum i huvudet?