Citat:
Ursprungligen postat av
RobbanUC
Shaun och Alexander berättar vilka som tjänar på ett fortsatt krig i Ukraina
Nu har visst du (och "shaun och alexander") "missförstått" det hela.
Ekonomin är EN anledning till att den psykotiske dvärgen i kreml är "beroende" av kriget för att klamra sig fast vid makten, men inte den enda. Den massiva repression som råder i ryssland är en annan.
"
De senaste veckorna har präglats av hätska strider mellan oberoende ryska ekonomer om vad som ska räkna som indikatorer på tillståndet i den ryska ekonomin. Kreml manipulerar nämligen alla siffror. Huvudfrågan i detta gräl är hur länge den ryska ekonomin håller ut. Vissa ser en nära förestående kollaps medan andra argumenterar för att den är segare än vi tror.
Samtliga är däremot överens om en sak: utan en strid ström av statliga beställningar till krigsindustrin faller det ryska korthuset ihop – beroendet av krigsindustrin som ekonomisk motor är numera permanent. En avbruten upprustning skulle försätta ekonomin i en kris som riskerar att hota Putins maktinnehav. Med andra ord är han numera bunden till krig för sin egen politiska överlevnad.
Det finns heller ingen väg tillbaka från den massiva repression som råder i Ryssland i dag så länge Putin sitter vid makten. Landet är centraliserat i en utsträckning som saknat motstycke sedan Stalin. Regionerna trycks tillbaka av guvernörer som företräder Kreml och det finns egentligen inga mekanismer kvar för att artikulera och bemöta lokalt och regionalt missnöje. Putin sitter på en tryckkokare. Även här är det svårt att avgöra vad som är trovärdiga indikatorer på det egentliga tillståndet i landet. Säkert är att det skulle innebära stora risker för Putin att lyfta på locket.
Repressionen i Ryssland behöver rättfärdigas av hot och därför jobbar propagandan hårt på att framställa världens till ytan största land som en belägrad fästning. Om Trumps USA slutar att spela huvudfienden och kanske rent av målas upp i rysk tv som en samarbetsinriktad motspelare, är det troligt att Europas liberala demokratier får överta rollen som främsta motståndare, i propagandan och i verkligheten. Det finns ett direkt samband mellan den inre repressionen och den aggressiva politiken utåt. Den ena möjliggör den andra. Den senare rättfärdigare den tidigare."
https://www.svd.se/a/QMWkOR/stefan-i...-fortsatt-krig