Citat:
Ursprungligen postat av
Megaforce
Det är frågan om enskild firma så det är ganska enkelt. Alla pengar som fanns på kontot när du började verksamheten räknas som eget kapital vid räkenskapsårets början.
Det här är helt fel. Ditt påstående stämmer endast om du vid verksamhetens start gjort en egen insättning i bokföringen med saldot på bankkontot. Det kommer aldrig räknas automatiskt som en tillgång i EF bara för att det råkar ligga på det bankkontot. Ett bokföringskonto har noll korrelation till ett bankkonto i en enskild firma. Du kan däremot ha ett separat bankkonto där du speglar alla transaktioner du gör med din EF som överensstämmer med saldot på ditt bokföringskonto för att göra det enklare att kontrollräkna att bokföringen är korrekt.
Du kan således ha ett 1930-konto associerat till ditt privata lönekonto där kanske 10% av transaktionerna härleder till EFs transaktioner via bokföringen, men det kommer vara ett helvete att hålla reda på vad som är privat och vad som är EF med en sådan användning av bankkontot. Därför rekommenderas att åtminstone hantera EFs affärer på ett separat bankkonto/sparkonto.
Detta gäller för EF då firman inte är ett skilt skattesubjekt (saknar org.nr) och vad som tillhör EF dikteras av bokföringen.