Citat:
Ursprungligen postat av brevmannen
Bra tips

Har bara tänkt på att köpa av bilhandlare, känns lite osäkert med privatköp eftersom de kan luras en del, inte berätta om alla fel osv, gjorde det själv när jag sålde min gamla bil i höstas

Köper man en skruttbil av en handlare kan man väl kräva lite att den ska funka någorlunda iaf? Vid privatköp så är det kört med det å andra sidan är det kanske lite billigare då handlarna lägger på sina procent på priset
Både ja och nej, garantin gäller väl max i tre månader och omfattar i princip sådana fel som skulle ge anmärkning vid besiktingen, skall man ha en mer omfattande garanti kostar det ganska mycket, tveksamt om det är värt detta om bilen ligger runt 50Tkr.
De bästa affärerna gör man privat, kan du inte så mycket om bilar, ta med dig någon som hjälper dig. De fel som kan uppstå är oftast ganska uppenbara om man vet vart man ska kolla.