2025-11-01, 10:21
  #543865
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumbledwarf
Det är simpel geografi...
Ukraina är Europas största land, Gaza är 300 kvadratmeter med över 2 miljoner människor.
0 civila ska egentligen behöva dö i Ukraina.

Sedan Israel kör ju sin egen stil minst sagt. 300.000 döda ryssar i Ukraina nu ändå, inte dåligt.

Fortfarande otroligt lite civila döda för att vara ett krig..
Citera
2025-11-01, 10:21
  #543866
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Det där stämmer tyvärr inte. Det är just "en bra deal" som brukar leda till att man vill ha mer. Historien är full av exempel. T ex fick ju Hitler en jättebra deal 1938. Det hjälpte inte freden.

Att du noterar ryssarnas dåliga track record i att hålla avtal är bra. Men det är faktiskt så dåligt så att tillskriva ett fredsavtal 50% chans är alldeles för högt. Men Stalin utlovade fria val i Polen, de valen kom att hålls 45 år efter krigsslutet. Stalin lovade att ingripa mot Japan, men han tog bara tre öar som han sedan behöll. Han manipulerade Oder-Neisselinjen för egen vinning etc. Att Putin idag skulle hålla ett avtal som han är det minsta lilla missnöjd med skulle jag sätta till långt under 10%.

Min uppfattning är att en nödvändig förutsättning för en hållbar fred är att Putin och hans anhang.avlägsnas från makten.

Det är kärnan.
Vad Putin uppfattar som bra eller inte.
Ska tilläggas att med tiden och ändrade förutsättningar, så kan helt nya värderingar bli aktuella.

Psycicsailors favorit, Mearsheimer, hävdar att geopolitik hos de som anser sig vara stormakter, enbart styrs av egna intressen. Egna intressen.
Putin har tydligt uttalat sig om NWO, Primakovs doktrin, århundradets största geopolitiska katastrof, 1997 års gränser, Ukraina är inte ett självständigt land o s v.

Till detta ska man ha med sig alla årtal från 1991 x2, 1994, 1997, 2014, 2015x2 och nu 2022.

Håller med dig om att möjligheten att Ryssland skulle hålla ett avtal är mindre än 10%

Sedan att aggression ska belönas…ytterligare en fråga.
Citera
2025-11-01, 10:24
  #543867
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrbagg79
Mariupol var Ukrainas Gaza.

Man verkar bygga upp Mariuopol igen. Bland annat den där teatern där Ukraina påstod att 600 personer dödades. Eller kommer inte ihåg exakt antal, om de var 800 som ska ha dött inne i teatern.

Men nu verkar de restaurera den anrika byggnaden om du kollar Youtubevideon i länken:

https://www.youtube.com/watch?v=h3I6iCH7CKk

Undrar om de släpade ut 600-800 döda kroppar först? Vilket mayhem av kroppsdelar det måste ha varit. Inte kan väl Kiev ha överdrivit antal dödade?
Citera
2025-11-01, 10:25
  #543868
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Fortfarande otroligt lite civila döda för att vara ett krig..
Nä faktiskt inte. Krig ser inte längre ut som dom gjorde för 100 år sedan.
Krigsföring 2025 är mycket mer precist och isolerat, det handlar inte så mycket om att sönderbomba ett stort område längre.
Citera
2025-11-01, 10:25
  #543869
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Man undrar nästan om Ukraina överdriver antal skadade. Det är inga jättestora skador på bensinmacken. Bara ett hål i skärmtaket. 15 skadade innebär ju i princip att macken var packad med bilar. Har de hunnit bogsera bort dem?

https://liveuamap.com/en/2025/1-november-08-1-person-killed-15-wounded-as-result-of-ballistic

Svårt veta hur en explosion kan skada många människor och hur svårt skadade de blev, men det verkar som att explosionen skedde på en relativt öppen plats utan skyddande väggar etc och då kan splitter fara iväg ganska långt.

Bilden verkar vara tagen senare, vilket förklarar varför det är uppstädat och inga bilar kvar. Ukrainarna är kända för att omedelbart gå ut och sopa och rensa bort bröt och bråte efter explosioner sker.
Citera
2025-11-01, 10:32
  #543870
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Fortfarande otroligt lite civila döda för att vara ett krig..
Verkligheten är tvärtom.
Ukrainas Stockholms ambassadör, som nyligen tillträtt har en del viktiga synpunkter om Ryssland. Lyssna:
https://www.sverigesradio.se/play/artikel/9084296
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2025-11-01 kl. 10:36.
Citera
2025-11-01, 10:35
  #543871
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumbledwarf
Nä faktiskt inte. Krig ser inte längre ut som dom gjorde för 100 år sedan.
Krigsföring 2025 är mycket mer precist och isolerat, det handlar inte så mycket om att sönderbomba ett stort område längre.

Hade Ryssarna varit ute efter att döda civila hade det varit betydligt fler.
Citera
2025-11-01, 10:36
  #543872
Medlem
Pokrovtks går nog förlorat snart. Får verkligen hoppas de har minerat nått otroligt.
Citera
2025-11-01, 10:36
  #543873
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Jo, jag har gjort det, kanske t om med dig i starten av kriget. Kort sagt så såg jag det så här:

1) Ryssland håller ibland fredsavtal, ibland inte. Om vi tittar tillbaka på deras predecessor states, så har de svagt track record.
2) Om de får en fred där de får en bra deal, ökar chansen att de håller den (vilket givetvis är "moraliskt irriterande"). Men inte ens det är en garanti, t ex Sovjets annektering av baltikum efter att "de bara skulle ha lite militärbaser i länderna".
3) Ukraina har samma stater som predecessor (sovjet, Tsar-Ryssland). Dvs det är två unkna stater med dåligt track record som ska sluta fred och hålla den med varandra.

Det finns sålunda hög risk att freden inte blir permanent.

Men du vet vad John Lennon sjunger, "give peace a chance". Det var säkert många som dömde ut freden mellan Finland och Sovjet också. Men den fungerade. Säg att det är 50% sannolikhet att freden håller. Om vi säger att Ukraina och Ryssland tillsammans nu har 2 miljoner i förluster och att fortsatt krig leder till 2 miljoner ytterligare i förluster, så betyder det att det finns 1 miljon människoliv riskjusterat att spara. Förenklat så klart.

En stor del av orsaken att jag aktiverade mig i detta krig är risken för att det spinner ur kontroll till kärnvapenkrig. Eftersom nersidan är så stor ("tail risk") så är jag för "fred nu", även om den blir osäker.

Givetvis kan man "designa" freden bra eller dåligt också. Tyvärr ligger det i de politiska systemens natur att en bra design sällan är sannolik. Men det gäller oavsett om vi får en Kyiv-vänlig eller en Moskvavänlig fred.

1. Vilka fredsavtal har Ryssland hållit?
Citera
2025-11-01, 10:36
  #543874
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Det ser mörkt ut för Ukraina just nu.

170 000 ryska trupper har mobiliserats i Pokrovsk regionen för att inta staden. Endast en liten lucka på 10 kilometer är öppen för de ukrainska trupperna för att föra in förnödenheter i Pokrovsk. Zelensky signalerar ett möjligt tillbakadragande från staden, då Ukraina måste tänka på att spara sina soldater.


Då går det ändå rätt bra för Ukraina. Enligt barnamördare v.puttin och Gerasimov i början av veckan var Pokrovsk inringat, enligt Mena här i tråden var luckan 2 km i torsdags, och nu är det enligt dig 10km.
Citera
2025-11-01, 10:39
  #543875
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Hade Ryssarna varit ute efter att döda civila hade det varit betydligt fler.
Det har varit en viktig del i rysk krigföring. Terrorbombning.
Lyssna på Ukrainas nya Sverige ambassadör. Hon har funnits på plats under hela tiden. Snart 4 år.
https://www.sverigesradio.se/play/artikel/9084296
Citera
2025-11-01, 10:41
  #543876
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Då går det ändå rätt bra för Ukraina. Enligt barnamördare v.puttin och Gerasimov i början av veckan var Pokrovsk inringat, enligt Mena här i tråden var luckan 2 km i torsdags, och nu är det enligt dig 10km.

Det är Kyiv Independent som skriver att luckan är 10 km. Jag kan inte värdera trovärdigheten om det är 2 km eller 10 km. Ukraina verkar överdriva både antal skadade och andra fakta emellanåt. Så det är svårt att veta exakt.

Zelensky's comment about the importance of protecting troops could signal a potential withdrawal in the near future. Currently, there is just over a 10-kilometer (six miles) gap for Ukrainian troops to bring in troops and supplies into Pokrovsk, according to the Ukrainian open-source battlefield monitoring group DeepState.

https://kyivindependent.com/https-kyivindependent-com-ukraine-war-latest-update-2025-10-31/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in