Citat:
Ursprungligen postat av
torppet
Oj, oj, oj!
Det finns en mycket större bild som du inte verkar veta så mycket om.
I korthet handlar det om USAs krav på att bli den största och den enda stormakt som planeten har. USA har ingen moral, de har ingen förståelse och de bryter alla avtal och undertecknade överenskommelser.
Redan 2006 försökte CIA regimchange i Ukraina. Ungefär samtidigt pågår en undersökning om vad medborgarna vill - om de vill ha Nato eller inte.
De ville inte.
När alla dessa informationer kommer som inte är pro-USA och pro-Nato och pro-EU - så kan man inte dela en mening, eller något smått - men det finns folk som vet mycket. Och jag lyssnar. Och jag får tidpunkts fakta, vem som sagt vad fakta, vem som betalt och vems som är i skuld.
Själv hamnar jag att söka både i öst och väst och norr och söder. En president vet en sak, någon annan minister vet något annat - allting blir ett pussel där man försöker få med alla pusselbitarna.
Och då först kan man se bilden.
Fast när jag då äntligen fått det, så blir jag mött av okunnighetens moder.
Men du, istället för denna textmassa kanske du kan svara på den enkla lilla fråga som jag och andra undrar över: när och var gav FN Ryssland tillstånd att angripa Ukraina?
Du uppgav själv att Ryssland hade fått godkänt för angreppet, så du som uppger dig vara så kunnig kanske kan ta fram det beslutet och så kan vi diskutera resten sen. Ok?
Men en fråga till måste jag förresten ställa. Menar du att Ryssland har högre moral än USA? Två godkännanden av Ukrainas gränser och självständighet och ändå anser man inte att de gäller eftersom presidenten ändrat uppfattning. Är det exempel på hög moral?