Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-03-01, 23:00
  #42961
Medlem
Det kan bara inte vara sant att konvojen har slut på soppa. Det är helt omöjligt att vara så oduglig - igen.
Citera
2022-03-01, 23:00
  #42962
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Det låter ju otroligt, varför skulle de ens göra det?
En död soldat är billigare i drift än en invalidiserad. En död soldat kan dessutom inte prata skit om armén från sitt pojkrum när han kommit hem.
Citera
2022-03-01, 23:00
  #42963
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smultronkungen2
Jag ska ha det som jag har sagt till dig hela tiden, drar in citatet igen, oförändrat dvs utan dina känslor inlagda i mina ord:





Här har du alltså lyckats läsa in att Kina är självförsörjande på naturtillgångar, eller kan du citera den delen som fick dig att tolka det jag skrev på det viset eller ska du skita i att citera det och visa att det var dina känslor som talade?

Jag säger att utan naturtillgångar till kina så kommer deras fabriker bli kraftigt begränsade, men du hävdar minsan att Kina har sina egna... hur är det att tolka som att du då inte menar att de är självförsörjande menar du? är du riktigt vaken eller?

Citat:
Och alla källor som efterfrågats av dig har uteblivit. Jag kan inte få en blind person att se, rekommenderar synsam för dina problem.

Du har fått källor... så den gubben går inte, att du ägnar dig åt personangrepp som en bjäbbande liten kärring är ju tyvärr inte mitt problem...

med den politiskaviljan så ingår det då att man tillåter Kinesiska företag konkurera ut inhemska med att använda sig av slaveri.

Citat:
Men då har vi gått från att du skulle backa upp att det är Kina och inte väst som får dom stora problemen om det börjas med sanktioner till att Kina är självförsörjande och att du vill veta vart väst snor naturtillgångar? Vill du ha en ny chans att backa upp ditt påstående om att det är kina som får problem med källor så är du välkommen att försöka igen. Eller var det inte intressant längre och du bara sitter och trollar?

*Gäsp* ditt Kinesrunkande börjar bli tröttsamt...

Väst kan med lätthet öppna upp sina fabriker och börja producera eget igen (Det blir dyrare absolut men hellre det än att göra sig beroende av en kommunistdiktatur) vad har sneögonen då att komma med? Du verkar ha svårt att få in det i din trögaskalle är du måhända ordförande i trögfattarföreningen?
Citera
2022-03-01, 23:00
  #42964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Ryssarna är chockade att de möter hårt motstånd i östra Ukraina,
det är därför de koncentrerade sina styrkor i östra Ukraina (förutom Kiev), det skulle ge en enkel propaganda seger, de har ännu inte invaderat västra Ukraina där de kan förvänta sig hårdast motstånd.

Det paradoxala är att just i östra Ukraina var Putin populär för 10 år sedan men efter annekteringen av Donbas ändrades sympatierna.
Putin skickade in dom värnpliktade först till köttkvarnen för att trötta ut Ukrainas försvar. 18 åringar som inte har en jävla aning om livet. Krig är helvete
Citera
2022-03-01, 23:00
  #42965
Medlem
Karppas avatar
Alla ni dreglande Putin-fans, är ni lika glada och upphetsade sen om Putin vänder blickarna mot Finland och Sverige? Tror ni det stannar vid Ukraina?
Citera
2022-03-01, 23:00
  #42966
Medlem
Haubits77Bs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Opaque
Varför vill man elda lik , istället för att skicka den till familjen ? Kistbegravning är fortfarande den vanligaste begravningsmetoden i den slaviska världen. Anar du inte lite oråd här ?

Logistik helt enkelt.
Citera
2022-03-01, 23:00
  #42967
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jurabergen
Den dära 6 mil långa konvojen som är på väg mot Kyiv. Varför bombas den inte sönder och samman av ukrainskt artilleri?

Om bara en bråkdel av de anti tank-vapen som skickats till Ukraina de senaste dagarna nått fram till Kiev så väntar en sällan skådad pansarmassaker om man beslutar sig för att försöka storma Kiev.
Citera
2022-03-01, 23:00
  #42968
Medlem
Adiaphorouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vonheden
Bric, läs på.
Utan väst kan inte bricländer utvecklas.
Citera
2022-03-01, 23:01
  #42969
Medlem
villass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Den där ghost of Kiev börjar kännas som Snake Island...det visade ju sig att dom lever
Ghost of Kyiv är garanterat ukrainsk propaganda.
Citera
2022-03-01, 23:01
  #42970
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Så drull-Puttler är inte bara barnamördare, han är tydligen också spåtant. Om han nu "med all säkerhet tagit ALLT i beaktande", hur kommer det sig att större delen av ryska armén har soppatorsk, de värnpliktiga pojkarna som ska ut och mörda civila för att stärka Puttlers ego har slut på mat och den fattigare delen av den ryska befolkningen har redan fått offra flera tusen unga söner. Puttler-Ryssland har inte fått nog, det kommer mera. En av de två som tidigare knäckt Ryssland var också skådespelare, den andre mongol.

Precis. Soppatorsk, troligt. För att en konvoj står still och väntar på order? Slut på mat ja, sa USA det till dig eller Zelenskyj? Undra hur många civila Zelenskyj offrat till ingen nytta..
Citera
2022-03-01, 23:01
  #42971
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av phibax
Hahaha , snubben (Putin) har tagit fel på vodka och glykol!!!

Va är det sant? Galet
Citera
2022-03-01, 23:01
  #42972
Medlem
twoeggss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trillian
Du menar såsom Putin har nu invaderat en suverän stat i Europa och alltså olagligt försökt ta mark som tillhör ett folk i Europa?

Och för att uppnå detta mål så mördar han oskyldiga barn och allsköns civila på vägen.

Är det så USA är skyldiga till detta?

Putin invaderade en suverän europeisk stat redan 2008.
__________________
Senast redigerad av twoeggs 2022-03-01 kl. 23:03.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in