Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Samma mantra. Det var en statskupp 2014 i Kiev som splittrade folk i Ukraina. Krim gick till Ryssland och Donbas började kämpa för självständighet. NATO hade innan flyttat fram sina positioner och lovat Ukraina medlemskap och att se Svarta havet bli ytterligare en NATO-pöl är ju omöjligt för ryssarna inte minst för historiska skäl. Lika omöjligt som att karibiska övärlden kommer under rysk eller kinesisk kontroll. Donbas och Ryssland försökte lösa inbördeskriget i Ukraina med Minskavtalet men nu vet vi att det bara kom till för att kunna rusta Ukraina, ett bedrägeri. För att få stopp på inbördeskriget i Ukraina och befria Donbas samt sätta ner fotet för NATO drog Ryssland igång sin speciella militära operation, invasion, kalla det för vad ni vill men inbördeskrig var det redan i Donbas.
Så nej, det var inte oprovocerat utan det har legat i luften sedan NATO:s expansion som hotade Rysslands säkerhet. Här ytnyttjade NATO och USA Ukraina för att tvinga fram en reaktion och här är vi. Hade Europa haft sin egen säkerhetspolitik utan NATO och USA hade detta aldrig hänt för det här är orsakat av Washingtons geopolitik.
Samma hjärndöda tugg som vanligt från dig.
Majoriteten av Ukraina vill tillhöra väst och det vill även sådana pajasar som du eller hur?
NATO var eller är inget hot mot Ryssland som nation och det vet Putin mycket väl utan det handlar enbart om att NATO motsätter sig hans imperialistiska våta drömmar om att tvinga och annektera fram ett nytt Sovjetunionen.
Planen är väl först Ukraina sedan Transnistrien och resten av Moldavien följt av Baltländerna osv. osv
Den stora skillnaden mellan väst/NATO och Ryssarna är att nationer aktivt VILL bli medlemmar i NATO och EU medans Ryssarna hotar, annekterar, utplånar, våldtar och dödar sig fram till underkastelse.
Det är för övrigt solklart att det är Ryssarna som startat och eldat på hela konflikten i Donbass i syfte att destabilisera Ukraina då dom alltmer närmade sig väst precis som dom gjorde med Krim, Georgien osv.
Och om nu NATO är det stora hotet, tycker du att kriget medförde ett lyckat resultat för Ryssarna?