Citat:
Ursprungligen postat av
manfredkaltz
.
Nej, Ryssland håller på vinna kriget i Ukraina. Man måste vara bra inskränkt för att inte se det nu.
Kanske av korrupta politiker i Väst och av dom som går på den antiryska propagandan som vår hormedia basunerar ut. I övriga Världen kommer Ryssland vara hjältarna som satte sig upp mot the evil empire.
Det finns en hel värld utanför Väst som vill handla med Ryssland. Dessutom så klarar sig Ryssland bättre utan Europa än tvärtom.
Sannerligen tveksamt om Ryssland håller på att vinna. Man måste ju få till ett hållbart slut så att inte ett nytt krig följer på detta. Har du någon idé om hur ett slut skulle se ut? En fred nu där Ryssland får behålla allt de tagit lär varken Ukraina eller omvärlden acceptera.
En hel värld som vill handla med Ryssland? De avancerade produkterna tillverkas av väst och det är viktigt i handeln för alla länder. Ryssland och de flesta andra länderna är huvudsakligen råvaruproducenter, om de handlar med varandra blir resultatet bara fortsatt fattigdom och underutveckling i de länderna. Ryssland kan ju i princip inte sälja annat än olja, vete, rovor och krigsmateriel till länderna i Afrika. Och länderna i Afrika säljer olja, kaffe och diamanter till Ryssland. Vilka effekter tror du det får på utvecklingen?
Att världens alla diktatorer blir glada över att Putin startat krig mot demokratin är väl självklart. Ju fler starka diktaturer det finns i världen, desto säkrare sitter ju alla despoter på sina troner. Det största hotet mot en diktator är ju frihet och demokrati.