2022-02-12, 02:55
  #1
Medlem
Jag får inte Google Foto att fungera. Är nåt med "cookies", som ställer till problem. Är Google Foto ungefär samma tjänst som Google Drive? Då kan jag ju använda den istället. Väldigt krångligt det här.
Citera
2022-02-12, 02:58
  #2
Medlem
Aa, Google Photos verkar ju vara en del av Google Drive. Du kan ladda upp/respektive öppna dina bilder med hjälp av Google Drive
Citera
2022-02-12, 03:19
  #3
Avstängd
OstgotaHuss avatar
Google Foto är en bildhanterare som visar bilder och filmer. Dessa kan hämtas direkt från din Drive (från samma Google-konto).

Drive är en hårddisk som är designad att användas online, d.v.s. en lagringslösning i det så kallade molnet. Laddar du upp bilder och filmer till Drive så kan du gå till Drive i Windows och öppna dom. Då öppnas dom med Windows Photo Viewer. Om du istället går till Drives webbapplikation via en webbläsare (från vilket OS som helst (eller smartphone-appen)) och öppnar bilderna där så öppnas dom istället i webbapplikationen Google Foto.

Med andra ord: Google Foto och Drive är två helt separata applikationer, men alla bilder du visar i Google Foto är lagrade i din Google Drive.

Jag lär också nämna att ett normalt sätt att använda dessa applikationer på är att synkronisera din data med Drive, sedan använda Google Foto när du är på språng och får då ändå tillgång till dina bilder.

Om du har problem med Google Foto så får du vara mer specifik. Du kan dock lösa detta själv på bara någon minut genom att googla "Google Photo issues cookie"
__________________
Senast redigerad av OstgotaHus 2022-02-12 kl. 03:21.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in