Citat:
Ursprungligen postat av
lindome
Cornelia har fått oerhört bra respons i kommentarsfältet på Eurovision Song Contest kanal på youtube.
https://youtu.be/wWDThAfryW4
Hon sjunger inte helt värdelöst, men hon är oerhört dålig på gitarr och den låter dessutom ostämd. Undrar varför hon hade med den.
Hon gjorde nog misstaget att sjunga det hon ville sjunga (dvs en rockliknande låt med mycket skrik) och dessutom med gitarr.
Hon kunde nog sjunga redan på den tiden men valde helt fel stil/låt.
Att hon kunde sjunga redan då gissar jag då hon bara 1-2 år senare plockas ut till den sammansatta gruppen Love Generation av Peter Swartling. Peter var ju tidigare med i Idol-juryn 2004 - 2007).
Ska man vara lite cynisk så kan man ju kolla på vinnarlåten - dvs den låt som vinnaren "fick" i finalen:
With Every Bit of Me
https://www.youtube.com/watch?v=XdzF...nnel=eHomemade
Skriven av Andreas Carlsson - han som sågade Cornelia.
Kan det vara så att Andreas bara använde Idol för att vaska fram en artist som kunde framföra hans färdigskrivna låt så bra som möjligt = extra kosing i fickan för Andreas?
Kan ni tänka er Cornelia sjunga den låten 2008?