Citat:
Ursprungligen postat av
Refraktor
Ja men förr var bilden tydligare. Det var Shz mot DP och 24K mot HSL. Nu är det rörigare och svårt att veta vem som är lojal med vem och mot vem och HH har blandat in sig. Förr höll de fred i Husby och nu verkar de vara överallt. I Malmö har det väl varit rörigt sedan Nermin sköts och nu när DJ och Mekky är borta är det riktigt rörigt.
I Malmö är det väl 80+ döda men det började tidigare där och befolkningen är mycket större. Så per capita är Järva värre och det är ju dessutom en ganska liten yta.
aa det har spårat totalt nu, de har kommit nya grupperingar som FLG, T3, TMT, HH, SSA, och alla är lojala så länge det finns pengar att göra, går det göra mer pengar i en annan grupp, ja då hoppar man ditt.
förutom Samarbeta ju många av DP med Mekky och A2, nu sitter ju alla inne och det de blir bara värre känns det som i stockholm, inget ser ut att kunna lugna ner stämmingen heller, alla tar tram för att bedöva ångesten för orka med dagen och står redo för uppdrag vart som helst i svergie, nyligen skött FLG en 25 årig tjej i Luleå i ansiktet 5 ggr för hennes kille hade snott ett par bil fälgar och hon lög att de var hennes för rädda sin kille, FLG tog de som en fönedring för att hon ljög de och vart skickad till helvetet, som de utryckte sig.
även Abz i som döda Kardo i Husby är ju från Malmö och tror inte den 18 åriga killen vet riktigt vem han döda, men han lär sitta 12-14 år nu, men kan lova dig att det finns folk som kommer jaga honom livet ut för det!!
Det gick nästan till som mordet på Nerdmin lika fult gjort, bara att de här inte var lika tajta vänner som de som tog Nermin och ska jag vara ärlig tror knappt något vet vem Abz är i Malmlö och jag tror den enda chansen han kände att slå igenom som kriminell var attt söka sig till Stockholm och springa åt någon av gängen här, för här finns det mer svarta, tror han vet att araberna, kurderna och balkan folket i malmlö hade våltagit honom, ingen svart har lyckats till toppen i malmö.