2006-09-10, 16:12
  #13
Medlem
Hur många stjärnor ger du (evolute, you are..) Alfa i kemiboklådornas Guide Michelin?
Har lösa planer på att besöka någon av Sveriges två största städer inom kort. För ögonblicket lockar nr. 2 mest...
Citera
2006-09-10, 16:40
  #14
Medlem
evolutes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dyslektiker
Hur många stjärnor ger du (evolute, you are..) Alfa i kemiboklådornas Guide Michelin?
Har lösa planer på att besöka någon av Sveriges två största städer inom kort. För ögonblicket lockar nr. 2 mest...

Det är väldigt få antikvariat i Stockholm som har ett brett utbud av naturvetenskap och där måste jag ge Alfa två stjärnor. Jämför man med ex. Centralantikvariatet på samma gata så är Alfa outstanding. Glöm inte bort att titta på ex. astronomidelen eller på allmän naturvetenskap. Jag dreglade över en underbar tysk bok över däggdjur med fantastiska illustrationer vid mitt senaste besök. Nu är det dock så att Guide Michelin är internationellt och jag misstänker att det ligger ett enormt naturvetenskapligt antikvariat på en bakgata i Göttingen som stoltserar med tre stjärnor.

Förut fanns det ett antikvariat i Stockholm som specialiserade sig på naturvetenskap. Dit brukade jag gå i gymnasiet, alltså runt 1995, men nu tror jag att det är borta. Tyvärr har jag glömt exakt var det låg men det var i alla fall längre upp på drottninggatan och sedan in på något sidogata (tror jag). Är det någon som vet vad jag pratar om? Förmodligen försvann det eftersom ägaren trillade av pinn. Han var riktigt antik redan när jag besökte stället. Jag kommer ihåg hur folk brukade komma in och fråga efter diverse kända fysikers doktorsavhandlingar från ex. Berlin och sedan hade de en lång diskussion om fysikern och hans arbeten. Jag sörjer denna plats...

Du frågade visserligen om boklådor och då utvidgas söklistan. Givetvis är Akademibokhandeln på Regeringsgatan bra men väldigt ospännande. Själv älskar jag Hedengrens bokhandel på stureplan (i Sturegallerian). Den är stor men ändå personlig och har en hylla med väl utvald populärvetenskap. Det är alltså inte bara den vanliga blandningen av Hans Uno Bengtsson och Äcklet Bodil Whatshername utan verkligt bra böcker. Hedengrens är faktiskt min favoritbokhandel vad gäller övrig litteratur också - man skulle kunna spendera en hel dag där och botanisera. Personalen är också mycket kunnig. Senast köpte jag the Ancestors Tale av Richard Dawkins när jag gick förbi. Rekommenderas starkt.
Citera
2006-09-10, 16:42
  #15
Medlem
evolutes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dyslektiker
Har lösa planer på att besöka någon av Sveriges två största städer inom kort. För ögonblicket lockar nr. 2 mest...

Spånga? Sverige städer rankas väl så här:

Stockholm
Spånga
Solna
Sundbyberg
Storuman
Göteborg
Citera
2006-09-10, 16:48
  #16
Medlem
Nickels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Witten.Jr
Har också tittat på den ett tag men sen när jag skulle slå till så var den slut så du får gärna skriva vad du tyckte när du har läst den så kanske man får ta upp jakten igen.
Är inte den från år 2002 förresten?

Edit: år 2000 kan nog stämma ferresten, tittade på en senare upplaga.

Boken är lättläst, och går inte in alltför djupt. Men jag tycker den är bra
Citera
2006-09-10, 18:15
  #17
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Nickel
Boken är lättläst, och går inte in alltför djupt. Men jag tycker den är bra

Okey läsvärd asså
Om ni gillar Lee Smolin så såg jag nu att han verkar ha släppt en ny bok som inte har översättits än, är på g hoppas jag.
http://www.adlibris.se/product.aspx?isbn=0618551050&s=1

Får se hur jag gör med bokköpen ett tag fram över nu har en "The road to reality" av Roger Penrose som står oläst på bokhyllan samt ett ex av "The future of spacetime" av Stephen Hawking, Kip S. Thorne, Igor Novikov och Timothy Ferris som också väntar på att bli läst. Lätt att det blir lite för mycket ibland.
Citera
2006-09-10, 18:55
  #18
Medlem
Tack för ett utförligt svar, evolute. Värt en omväg, you say?
Hmm, ja, jag får fundera ett tag till för att sedan avgöra om jag ska styra mina steg mot Spånga eller Stockholm.
Det kanske blir billigast att stanna hemma.
Citera
2006-09-11, 10:39
  #19
Medlem
KemiRockarFetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av evolute

Ni får gärna diskutera vad ni köpt i den här tråden. Jag kunde inte spendera så mycket tid jag ville där eftersom min fru var måttligt road av att spendera tid i en mörk källare när solsken och mjukglass lockade ovan jord. Förhoppningsvis kan jag göra en nya expedition i veckan.

Tur du har en fru blev lite orolig efter inlägget "stay gay" i annan tråd.
Citera
2006-09-11, 14:07
  #20
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av evolute
Vad skulle detta exempel visa?

Att argumentera för att homosexualitet är ett sätt att bli av med dåliga gener fungerar helt enkelt inte. Varför skulle naturen bry sig om huruvida det finns "dåliga gener" eller inte? Ser man på problemet ur ett gen-perspektiv så verkar homosexualitet vara relativt framgångsrikt. Om du menar att homosexualitet inte är ärftligt utan att det initieras under havandeskapet för att moderns kropp på något sätt "känner av" de dåliga generna så ligger bevisbördan på dig. Så vitt jag vet har homosexuella inte "sämre" gener än någon annan och hur värderingen av moderns kropp skulle utföras känns också som ett mysterium.
Så jag splittade nyss trådarna, o du han posta precis innan, så jag flyttar över detta till den nya tråden:
Homosexualitet en form av naturens selektion?
Så kan vi fortsätta diskussionen rörande homosexualitet där!
Citera
2007-03-03, 18:32
  #21
Medlem
evolutes avatar
Eftersom bokrean inte erbjöd något som lockade mig så tröstade jag mig själv på Alfa igen. Jag hittade boken Spaceship neutrino av Christine Sutton som behandlar neutrinofysikens historia. Den är tyvärr skriven 1992 så lär inte innehålla det allra senaste men verkar vara en intressant bok. Den kostade mig runt hundralappen.
Citera
2007-03-03, 20:00
  #22
Medlem
raskenss avatar
Ska ta en sväng till Alfa nästa gång jag är på besök i huvudstaden. Sist gjorde jag ju ett fynd. Evolute, Jag blev också besviken på årets bokrea, hittade absolut ingentin av värde.

För många år sen brukade jag besöka ett antikvariat i Västerås. Minns inte vad det hette eller om det finns kvar än. Det var nära centrum och man kunde gå ner i källaren med en hav av trånga bokhyllor. Hittade då många sköna gamla böcker om kemi och fysik. Det var typ 20 år sen.
Citera
2007-05-09, 20:45
  #23
Medlem
raskenss avatar
Hade mina vägar förbi Alfa idag igen och hittade fyra utsökta böcker av Eugen Semitjov från 70 talet. Hans härliga framtidstro och teknkoptimism gör mig varm i hjärtat än i dag, även om nu rymden ännu inte är koloniserad. En av Böckerna var signerad Claes af Geijerstam. Kan herr "rakt över disc" också ha varit intresserad av rymden måntro?
Citera
2007-05-09, 22:19
  #24
Medlem
Jag var där för några veckor sedan. Gick därifrån med Arrhenius "Kemien och livet" och Nordlanders "Experimentbok för pojkar".
Svantes bok verkar riktigt vass. Har bara bläddrat lite i den, och läst igenom de första avsnitten, men det bådar gott.
Experimentboken är ganska kul den också. Har för mig att någon nämnt den någonstans på forumet förut. Det står både hur man framställer HF, fyrverkeripjäser och de vanliga syrorna. Trevligt, trevligt.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in