Citat:
Ursprungligen postat av
Provocative3.0
Tror inte att han ljuger utan att han inte vet vad som är rätt.
Sossar ljuger hela tiden. Det går inte att hitta ett sådant beteende i något annat parti, inte Vänsterpartiet, ja inte ens Miljöpartiet. De flesta människor och politiker tycker det är obehagligt att ljuga, men inte sossar. Inga andra ljuger som sossar.
Första gången jag hörde någon säga detta var finansministern i Bildt-regeringen, Ann Wibble i första intervjun efter att hon tillträtt. Då tog jag det inte på allvar, utan tänkte att alla politiker ljuger och sossar är väl inte värre än andra. Idag är jag äldre och vet bättre.
En djupare fråga är om det är fel att ljuga som politiker. Machiavelli skulle nog säga att om det krävs att ljuga för att ta eller behålla makten så är det bra att ljuga, och ett karaktärsfel av en politiker att inte ljuga. Det kan ligga något i det.