Citat:
Ursprungligen postat av
johnthedickholmes
Hur menar du? Att det är lika stor sannolikhet att jag får 5 röda på raken som att jag inte får det? Sannolikheten sjunker väl att man får samma på rad?
Nej! Som jag skrev ovan så om du ska snurra två gånger så finns det fyra utfall! Varje utfall är 1/4 (25%). Se ovan inlägg. (EDIT: att du får fem röda på rad är en på 32, dvs runt 3%. Alla övriga utfall, dvs 31 stycken har runt 97% chans att inträffa men en specifik rad som röd-svart-svart-röd-svart har dock som enskild rad endast runt 3% att inträffa)
Du kan även bestämma dig för tre snurr fr o m nu. Då har varje utfall 1/8 (12.5%). Snurrar du bara en gång är det två utfall, dvs 1/2 (50%). Då finns det röd eller svart! Lek med tanken om vilka utfall det kan bli med tre snurr! Du måste ha de i rätt ordning också och inte bara säga två röda och en svart etc... Snurrar du 10 000 gånger så kommer du väldigt nära 5000 röda och 5000 svarta men de kommer likväl i en specifik ordning alla dessa snurr och det är lika sannolikt att det blir 5000 röda först och sen 5000 svarta som att varannan blir svart och varannan röd hela tiden! Dock kommer ju en rad "bli vinnande" även om sannolikheten för just den raden var ofantligt osannolikt. Blir väl 1/2 upphöjt till 10 000 om jag tänker rätt i all hast

sjukt små tal iaf
Sannolikheten sjunker inte för något utfall oavsett vad som skett tidigare. Och alla utfall framöver har samma sannolikhet förutsatt att det nu är 50% chans på en snurr!