Citat:
Ursprungligen postat av
Turist i tiden
Hets. Stig Järrel i högform.
Dock bara skriven av Bergman. Hans största verk är Persona, Sjunde inseglet, Smultronstället, hans mest populära Sommaren med Monika. Man måste vara rätt personlighet för att gillad dem, de satte trenden i världen att Sverige var ett syndigt sexnäste samtidigt som vi var deprimerade självmordare.
En av de bästa svenska 50-talarna är Flicka och hyacinter 1950 av Hasse Ekman, Bergmans rival, hans bästa.
Genteles Fröken April 1958 är en av de roligaste svenska filmerna, med genialisk Jarl Kulle.
Finns många toppfilmer av Arne Mattsson: Hon dansade en sommar 1952, Mannekäng i rött 1958, Ryttare i blått 1959, Vita frun 1962. De tre sista är väl det närmaste Storfilmer man kommer i Sverige.
Om jag får smyga med 1961 också så är kanske Sverige bästa film någonsin Änglar finns dom 1961 med Kulle och Schollin.
Povel Ramels filmer är otroligt kul I dur och skur 1953, 1954 I rök och dans, 1955 Hoppsan!, 1956 Ratataa som jag tycker är bäst.
Povel var fimfantast och expert och såg en biofilm varje dag. Ratataa innehåller massor med samtida film-referenser och parodier på t.ex Bergman och Ekman.