Citat:
Ursprungligen postat av
Midsommardagen
Jo exakt så tänker jag också. Undra vad det är för figurer på personsäkerheten på beredningen?
Tror dock att bokningen av städ ursprungligen gjordes av Magda eller av hennes make. De har varit nöjda med städningen och det har rullat på med nya bokningar. Frågan är om personsäkerheten öht intresserat sig för vad för folk som ränner omkring i hennes bostad.
Så är det säkert. Och Magdalena Andersson är ekonom, med ingen/liten erfarenhet av personsäkerhet. Hon ska alltså inte göra bedömningar kring sin egen säkerhet, det har hon vare sig tid eller kompetens för. Hon bör så att säga bara åka med, göra som hon blir tillsagd. Antagligen är personsäkerheten inte informerade om hennes städbolag, men tror det är så att de heller inte sett till informera sig.
(Dock: Alldeles bortsett från säkerheten kan man också fundera på hennes ansvar i att en papperslös, högst troligt med svart lön, städar hos henne. Till del ligger nog det hos Magdalena Andersson.)